Burovs: Manas ambīcijas jau sen ir realizētas
Man nav kauns par to, ko es kā Rīgas domes (RD) īpašuma departamenta direktors esmu pa šo laiku izdarījis, intervijā Neatkarīgajai atzina RD priekšsēdētājs Oļegs Burovs.
Viņa ieskatā, pozīcija RD šobrīd nav sadrumstalota. “No 35 deputātiem, kas nobalsoja par, 32 ir ievēlēti no viena bloka. Ideoloģiskās pretrunas mēs neredzam, atšķirībā no valdību veidojošām partijām, kur ir absolūti pretrunīgi uzskati – liberāļi, konservatori utt. Kas attiecas uz – stabilizācija vai attīstība? Kā viens, tā otrs. Nav ko slēpt, vairākus mēnešus ir varas vakuums. Mēs esam… kā to godīgi pateikt… pēc viena skandāla, domājot, ka tas ir tik skaļš, viss ir tik slikti, ka sliktāk vairs nevar būt. Pēc tam atnāk KNAB, un tu uzzini, ka tam sliktajam nav robežu. Var būt sliktāk un vēl sliktāk. Tāpēc, pirmkārt, nepieciešams situāciju stabilizēt. Ir jāatjauno uzticība rīdziniekiem, jo uzskatu, ka mēs šo uzticību esam zaudējuši. Labie darbi, kas pa šiem desmit gadiem ir izdarīti, šobrīd ir aizgājuši malā. Tik skaļi ir šie skandāli, šie melnie darbi, ka neredz, ka ir izdarīts arī kas cits. Man nav kauns par to, ko es, strādājot RD kā īpašuma departamenta direktors, esmu pa šo laiku izdarījis. Sākot ar tādiem lieliem, valstiskas nozīmes objektiem kā Nacionālais mākslas muzejs, Mežaparka estrāde un citiem. Tajā pašā laikā uz šiem izcilajiem, labi sakārtotajiem objektiem, ar kuriem varam lepoties, braucam pa pilsētas bedrēm vai ejam pa avārijas stāvoklī esošajiem, sadrupušajiem gājēju celiņiem Esplanādē. Tur ir tās pretrunas. Tāpēc pats galvenais – sabalansēt budžetu un sabalansēt darbus,” uzskata Burovs.
Vaicāts, kādas ir viņa ambīcijas kā Rīgas mēram, Burovs norādīja, ka viņa ambīcijas jau sen ir realizētas.
“Eju gar Krievu drāmas teātri un zinu, ka tā [teātra renovācija] ir mana ideja. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir mans personīgais panākums un uzvara kopā ar Māru Lāci. Es zinu VEF, zinu Ziemeļblāzmu, visas skolas, atjaunotā 1. slimnīca, Krišjāņa Barona ielas sporta kvartāls. Tas ir mans un to skolēnu, kas vasarā strādāja, rezultāts. Tas, kas notiek Mežaparkā. Tas ir mans darbs, un man ir ko parādīt. Savulaik es ar savu amatu garantēju, ka Mežaparka estrāde uz dziesmu svētkiem būs. Arī šobrīd varu garantēt, ka uz skolēnu dziesmu svētkiem 2020. gada 18. jūnijā estrāde būs nodota. Gribu pamainīt domāšanu. Es negribu, ka izpildvara gaida, kad piezvanīs priekšnieks vai biroja vadītājs un pateiks, ko viņiem darīt. Es gribu, lai viņi nāk un runā. Vakar es uzdevu vienu jautājumu diviem departamenta direktoriem, un viņi man jautā – mums pašiem pieņemt lēmumu? Es teicu – jā, jūs sagatavojiet priekšlikumus, atnesiet, un tad mēs ar kolēģiem politiķiem pieņemsim gala lēmumu,” klāstīja Rīgas mērs.
Savukārt runājot par situācijas “Rīgas satiksmē”, Burovs norādīja, ka visas personas [valdē] ir nepolitiskas, un šobrīd ir izveidota arī padome. “Tūlīt tiks atrasts pēdējais, piektais padomes loceklis un būs izsludināts konkurss uz pastāvīgo valdi. Kapitāldaļu turētājs arī jaunajā koalīcijā paliek Vadims Baraņņiks. Es varu tikai kontrolēt. Esmu vairākas reizes ticies ar kreditoru klubu, arī ar Škoda Vagonka pārstāvjiem sarunās par tramvaju un trolejbusu piegādi un finansējumu, bet ikdienas darbu kontrolē Baraņņiks un tagad arī uzņēmuma padome. Ņemot vērā, ka par šo uzņēmumu vairākus gadus atbildēja mūsu partneris – Saskaņas frakcija, es šobrīd nevaru uzņemties atbildību politiski. Es varu to skatīt kā menedžeris. Protams, nevar nodalīt – tas ir tikai Saskaņa, un mani tas neinteresē. Kad novembrī notika šis sprādziens, tad visi dabūja. Ne tikai Saskaņa,” uzsvēra politiķis.
Runājot par lēmumu par visu RD kapitālsabiedrību auditu, viņš skaidroja, ka sākotnēji šo pieprasījumu sagatavoja divi deputāti no opozīcijas.
“Tas notika laikā, kad Turlā kungs trīs nedēļas bija RD priekšsēdētājs un vadīja finanšu komiteju. Viņš piekrita šādam auditam, ko šie iesniedzēji negaidīja. Domāju, ka mums vajadzētu likvidēt šo mūri starp opozīciju un pozīciju. Nupat mēs skatījām priekšlikumu par tūristu nodevu viena eiro apmērā par katru viesnīcā pavadīto diennakti. Šis priekšlikums gulēja plauktos vairākus gadus. Tā bija mana iniciatīva noņemt to no plaukta un virzīt uz priekšu. Kad jautājums tika izspriests ar dažādām sabiedriskajām organizācijām, opozīcija sāka runāt – bet kur ir mūsu vēsturiskā loma? Es saprotu, ka viņi atbalsta šo priekšlikumu, bet negrib visu iniciatīvu atdot pozīcijai. Balsu mums pietiek, bet es, vadot finanšu komiteju, padomāju – un tālāk? Mēs nobalsosim, vairākums ir, opozīcija sāks kritizēt, bet es sākšu taisnoties. Tāpēc teicu – piekrītu. Balsojumu atcēlām. Tiks organizēts apaļais galds, pie kura laipni lūgti visi deputāti. Ko es ar to gribu pateikt? Tas, ka šī siena starp pozīciju un opozīciju ir pozīcijas vaina. Pēc 2017. gada vēlēšanām, neskatoties uz to, ka pārsvars bija minimāls, mēs negājām viņiem pretī. Ja cilvēku visu laiku atgrūž, nerēķinās ar viņu, tad viņš arī sāk runāt neproduktīvi. Es sniedzu roku opozīcijai, un tagad viss atkarīgs no tā, uz ko viņi ir gatavi. Viņi nebija gatavi veidot koalīciju, kad noņēma Daini Turlo no amata. Viņi varēja uzreiz tajā pašā vakarā, naktī apvienoties, ievēlēt jaunu domes priekšsēdētāju, un mēs būtu sēdējuši opozīcijā. Viņi to neizdarīja. Viņi to varēja izdarīt otro reizi, kad pirms mēneša mani neievēlēja Rīgas brīvostas valdē. Man liekas, ka viņi gaidīja līdz tai pirmdienai, kad beidzot pozīcijas deputāti viņu ievēlēs, sāks strādāt un mēs varēsim mierīgi kritizēt,” piebilda Burovs.
Foto: Rīgas dome