Britu ekonomisti bažās par Lielbritānijas nākotni pēc “Brexit”
Lielbritānijas bankas brīdinājušas britu premjerministri Terēzu Meju un finanšu ministru Filipu Hamondu, ka Kanādas stila brīvās tirdzniecības nolīgums ar Eiropas Savienību (ES) pēc t.s. Brexit nav pietiekami ambiciozs.
Apvienotās Karalistes finansisti, kas pārstāv lielākās bankas un citas finanšu iestādes Lielbritānijā, atklātā vēstule norāda, ka valdībai “Brexit” tirdzniecības sarunu centrā ir jānostāda pilsēta, vai arī tās var apdraudēt ekonomiku.
“Ceta [ES un Kanādas visaptverošais un ekonomiskais tirdzniecības nolīgums] ir interesanta veidne, taču, ņemot vērā to, ka Apvienotā Karaliste un ES sākas no regulatīvās konverģences pozīcijas, kas Apvienotajai Karalistei un Kanādai nav, mums jācenšas būt daudz ambiciozākiem “, teikts vēstule.
Bankas apsveica Meju par veiksmīgām sarunām, kas palīdzēja pāriet uz otro sarunu posmu, vienlaikus aicinot valdību izvairīties no “Brexit” klints malas un nodrošināt vienmērīgu pāreju, koncentrējoties uz lēmumu saskaņošanu ar Eiropu.
“Pragmatiskie lēmumi saskaņot abus režīmus no regulatīvā viedokļa būtu jāuzskata nevis kā koncesijas, bet gan kā mehānismi, lai maksimāli palielinātu ieguvumus un izvēli dziļā reģionālā kapitāla tirgū iedzīvotāju un mūsu ekonomikas labā” teikts vēstulē.
“Augsts savstarpējās pārrobežu piekļuves līmenis tirgum ir būtisks faktors, lai mūsu finanšu pakalpojumu nozares panākumi būtu noturīgi, kā arī to valstu un pilsoņu panākumi, kurus mūsu nozare kalpo Apvienotajā Karalistē un ES,” rakstīja britu finansisti.
Vēstule atspoguļo Apvienotās Karalistes bažas par Londonas nākotni kā lielu finanšu centru pēc tam, kad Lielbritānija pametīs ES 2019. gada martā. Bankas ir izstrādājušas ārkārtas plānus, lai pārvietotu darbavietas no Apvienotās Karalistes uz citām Eiropas pilsētām, piemēram, Frankfurtes, Parīzes un Madrides, lai garantētu pastāvīga pieeja vienotajam tirgum pēc Brexit beigām.
Jau vēstīts, ka Eiropas Parlaments devis zaļo gaismu “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanai. Gaidāms, ka turpmākās diskusijas būs saistītas ar nākotnes ES un Lielbritānijas attiecībām.
Pirms gandrīz nedēļas Lielbritānija un Eiropas Savienība vienojusies par tā dēvētā “Brexit” nosacījumiem – jautājumiem, kas skar “šķiršanās rēķinu”, ES pilsoņu tiesības un Ziemeļīrijas robežu.
Eiropas Parlaments trešdien balsojumā atbalstīja “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu, norādot, ka līdzšinējās sarunās ir panākts pietiekams progress.
Par “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu par nākotnes un tirdzniecības attiecībām samitā nobalsoja arī Eiropas Savienības valstu līderi.
Foto: Pixabay