Atceltas OIK atļaujas koģenerācijas elektrostacijām; tās pārmetumus noraida
Ekonomikas ministrija (EK) jūlija vidū pieņēmusi lēmumu par atļauju atcelšanu vēl divām atjaunojamo energoresursu (AER) koģenerācijas elektrostacijām pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros – SIA “Barkavas enerģija” un SIA “Jumis GEO”, kā rezultātā tagad zem lielas jautājuma zīmes esot uzņēmumu attīstība un darbavietu radīšana Latgalē.
Atļaujas pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros SIA “Barkavas enerģija” un SIA “Jumis GEO” atceltas, jo konstatēts, ka elektroenerģijas ražošana koģenerācijā noteiktajā termiņā atbilstoši normatīvo aktu prasībām nav uzsākta.
Ja elektroenerģijas ražotājs nepārdod elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, tam ir tiesības darboties brīvā tirgus apstākļos un vienoties ar jebkuru elektroenerģijas tirgotāju par elektroenerģijas pārdošanu par vienošanās cenu. Tāpat ražotājs koģenerācijas stacijā var turpināt ražot un pārdot arī siltumenerģiju, par cenu vienojoties ar siltumenerģijas pircēju un lietotāju.
Kamēr Ekonomikas ministrija savā lēmumā ir nelokāma, uzņēmumi, kuriem atļaujas atņemtas, norāda, ka līdz ar to zaudētas iespējas Latgales reģionā nodrošināt desmitiem jaunu darbavietu. Savukārt tai veltītos pārmetumus energoražotāji noraida.
“Viss, kas pēc likuma bija vajadzīgs, tā mēs esam nodevuši (…) Domāju, ka runāšu ar banku par turpmākajiem soļiem, jo šo projektu mēs paši esam galvojuši, un tā situācija būs ļoti sūdīga,” LTV norāda SIA “Barkavas enerģija” valdes loceklis Edgars Kamišovs.
Savukārt “Jumis GEO” vadītājs Edgars Romanovskis norāda – tagad zem lielas jautājuma zīmes esot plānotā attīstība un darbavietu radīšanai. “Uz doto brīdi mēs pakāpeniski laižam ekspluatācijā. Skatoties, cik mums ir efektīvi siltumenerģijas patērētāji. Tā ir tā lieta, par ko noris diskusija un uz ko mūs aicina EM. Par efektīvu izmantošanu. Sanāk, ka mums pārmet, ka mēs neesam laikā sākuši strādāt ar jaudu, bet kā mēs to varējām darīt, būdami atbildīgi par efektīvu siltumenerģijas izmantošanu,” norāda Romanovskis.
Abi uzņēmēji atzīst – koģenerācijas rentabli varot strādāt vien tad, ja tām ir OIK atļauja, jo tā ļaujot ievērojami lētāk pārdot siltumu.
Kopumā līdz šim ministrija atcēlusi atļaujas 23 elektrostacijām, kas ļāvis novērst iespējamo OIK kopējo izmaksu pieaugumu turpmākajos 10 gados par aptuveni 368 miljoniem eiro.
Atgādinām, ka 2017. gada decembrī atļaujas tika atceltas trim elektrostacijām – SIA “Elektro Rīdzene” Cēsu novadā, SIA “ENERGO FORTIS” Līvānu novadā un SIA “E Strenči” Strenču novadā. Savukārt šogad atļaujas atceltas elektrostacijām SIA “Madonas Eko” Madonas novadā, SIA “Eiro-Āzijas investīciju aģentūra” Alūksnes novadā, SIA “EVOKEM” Līvānu novadā, SIA “M Parks” Amatas novadā, SIA “Eco Latvis” Tukuma novadā, SIA “Baltekogen” trīs elektrostacijām Raunas novadā, Kārsavas novadā un Ludzas novadā, SIA “Tektus” Amatas novadā, SIA “Digne” Vecumnieku novadā, SIA “ATAUGA-G” Olaines novadā, SIA “Krustpils AER” Krustpils novadā, SIA “Pellets Energy” Talsu novadā, SIA “E Seda” stacijai Strenču novadā, SIA “Rīgas enerģija” Rīgā, SIA “AM Energy solution” Vecumnieku novadā, SIA “Briedis būve” Saldus novadā un SIA “Barkavas enerģija” vienai elektrostacijai Madonas novadā.
Kā zināms, jau iepriekšējo gadu laikā līdz 2017. gada beigām Ekonomikas ministrija īstenoto atļaujas saņēmušo komersantu uzraudzības pasākumu ietvaros.
Foto: Pixabay