ARTA: Budžetā jāparedz atgūt 8 miljonus latu no nelegālā alkohola tirgus
Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) biedri atbalsta Darba devēju konfederācijas prasību nākamā gada budžetā paredzēt konkrētu summu, kas iegūstama, apkarojot ēnu ekonomiku valstī.
Nozares uzņēmumi pauž viedokli, ka vismaz 8 miljoni latu būtu jāparedz kā atgūstamā summa, apkarojot nelegālā alkohola tirdzniecību, kontrabandu un ražošanu.
„Iekļaut budžetā konkrētas summas, kas atgūstamas no ēnu ekonomikas, acīmredzot ir vienīgais veids, ka valdības solījumus padarīt par valsts politiku”, pauž ARTA biedri.
„8 miljoni latu nav nedz daudz, nedz maz – šis cipars ir kārtējais akcīzes nodokļa zaudējums šī gada deviņos mēnešos. Ņemot vērā to, ka šogad akcīzes likme tika paaugstināta minimāli, nodokļu zaudējumi tieši saistāmi ar legālu dzērienu nespēju konkurēt ar „ pelēkā” alkohola segmentu un izplatību”, skaidro nozares uzņēmumu pārstāvji.
Pēdējo divu gadu laikā legālu alkoholisko dzērienu nozares uzņēmi ir vairākkārtīgi aicinājuši valdību izvērtēt sistemātiski pieaugošos akcīzes ieņēmumu zaudējumus un mērķtiecīgi pievērsties nelegālo dzērienu tirgus apkarošanai. ARTA piedāvājusi ieviest arī virkni likumdošanas iniciatīvu, kas veicinātu kontrabandas apkarošanu pierobežā un stimulētu iekšlietu dienestus ieinteresētāk apkarot nelegālo tirdzniecību un ražošanu. „Vai 308,65 litri konfiscēta stiprā alkohola pusgada laikā uzsākto kriminālprocesu ietvaros, par ko liecina Muitas kriminālpārvaldes darbības atskaite, nav ļoti pieticīgs sasniegums?”, vaicā dzērienu ražotāji un tirgotāji. Citas oficiālas atskaites par „pelēkā alkohola tirgus” apkarošanu diemžēl nav pieejamas.
Kā otru alternatīvu nodokļu ieņēmumu atgriešanai nozares uzņēmumi redz legālo stipro alkoholisko dzērienu un vīna akcīzes nodokļa samazinājums par 20%.
Pēc ARTA aprēķiniem pie pašreizējās pirktspējas un nelegālā tirgus apkarošanas programmas, samazinot tā daļu no pašreizējiem 40% uz 20%, valsts iegūtu papildus 9.4 miljonus latu. Par pamatojumu piedāvājumam par pozitīvu efektu uz nodokļu masu kalpo atsevišķu valstu pieredze, kuras dažādos laika posmos ir līdzīgi rīkojušās – Malta, Lietuva, Somija utt.
Autors: BNA