Aplokšņu algu riski: VID publiskos aizdomīgu uzņēmēju sarakstu
No nākamā gada Valsts ieņēmumu dienests (VID) plāno sākt publiskot to uzņēmumu nosaukumus, kuru darbinieku vidējais atalgojums nav lielāks par minimālo algu.
Ar mērķi iekasēt vairāk nodokļu un izskaust aplokšņu algas, VID no nākamā gada plāno publicēt aizdomīgos uzņēmumus jeb tos, kuros saskaitot visu darbinieku ienākumus un to izdalot ar darbinieku skaitu, vidējā alga sakritīs ar valstī noteikto minimālo, kas būs 430 eiro uz papīra, vai zem tās.
Kā LNT stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora p.i. Ilze Jankova, informācija tiks gatavota automātiski, pamatojoties uz darba devēja iesniegtajā ziņojumā norādītajiem darba ņēmējiem un viņiem aprēķināto algu. Par to, kas kvalificēsies sarakstam, metodoloģija vēl tiek izstrādāta, tomēr tagad skaidrs, ka tajā iekļūs uzņēmumi, kuros teju visas algas ir zemas, turklāt netiks atsevišķi analizēts, ka alga ir maza, jo darbinieks strādājis dažas stundas dienā.
“Vairāk tas mērķis atspoguļot tos darba devējus, kuriem ir šie ir, pēc mūsu tās informācijas, izskatās, ka ir šie aplokšņu algu riski. Protams, ka sarakstā var iekrist kāds, kas var būt godprātīgi maksā,” min VID pārstāve.
Sašutumu par jauno normu pauž Latvijas tirgotāju asociācija – ja nav konstatētas aplokšņu algas, tad uzņēmumu publiskošana viņuprāt neesot ētiska rīcība.
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs norāda, ka ir ļoti daudzi darbi, kur alga ir reāla tāda, kāda tā ir īstenībā, un publiskot to, ka cilvēki uztur uzņēmumus, kur maksā minimālās algas, bet nodarbina normālus cilvēkus, ir nekorekti.
“Tas būtu tāpat, ka VID sāktu publicēt cilvēkus, kam ir mazi ieņēmumi, un nopublicēt – re kur ir nabagi,” uzsver Danusēvičs.
Viņš gan uzskata, ka informācijas publiskošana neko labu nedos, arī algas, maz, ticams, tiks celtas, jo to var izdarīt, ceļoties vispārējai labklājībai. Asociācijas vadītājs tāpēc neizslēdz, ka būs uzņēmēji, ka varētu apsvērt iespēju vērsties tiesā par publisku pazemošanu.
Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publiskoto informāciju, Latvijā ienākumus līdz minimālās algas apmēriem saņēma trešā daļa vispārējā nodokļu režīmā strādājošo.
Foto: Shutterstock