Apdrošināšanas paradumi Latvijā
Šī gada pirmajā ceturksnī apdrošināšanas sabiedrība „Balta” un pētījumu aģentūra „Data Serviss” veica pētījumu par iedzīvotāju apdrošināšanas paradumiem.
No tā izriet, ka 42% Latvijas iedzīvotāju veic apdrošināšanu brīvprātīgi. Tajā pašā laikā 26% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju neizmanto apdrošināšanas pakalpojumus vispār, bet 32% apdrošināšanu veic obligātā kārtā, ko veicina likuma prasības vai klienta esošo finanšu saistību noteikumi.
Lai arī apdrošināto īpatsvars ir salīdzinoši liels – 74%, tomēr jāņem vērā, ka 32% no aptaujātajiem norādīja, ka apdrošināšanu veic obligātā kārtā, jo to pieprasa likumdošana vai arī iedzīvotājus kreditējošās finanšu iestādes (obligātā kārtā iegādāto polišu īpatsvaru veido OCTA un polises, kas iegādātas, lai pildītu obligātās prasības apdrošināties, noformējot īpašuma kredītu, transporta līzingu vai veicot dažādu objektu ieķīlāšanu). Tādējādi var secināt, ka par nodrošināšanos pret dažādiem riskiem, nevis tikai formālu polises iegādi, rūpējas 42% Latvijas iedzīvotāju, savukārt 26% aptaujas dalībnieku atzina, ka apdrošināšanas pakalpojumus neizmanto vispār.
„Patiesībā šie rādītāji apliecina, ka Latvijas iedzīvotāji personīgo risku vadīšanu paši labprāt uzņemas uz sevi. Savukārt brīvprātīgās apdrošināšanas rādītāju izteikti veicina iedzīvotāju iepriekšējā pieredze, saskaroties ar dažādiem riskiem. Veiktais pētījums parādīja, ka no visiem respondentiem, kas bija saskārušies ar kādu būtisku zaudējumu negadījuma dēļ, 48% apdrošinās brīvprātīgi, savukārt no tiem, kas nekad nav saskārušies ar šādu negadījumu, brīvprātīgi apdrošinās jau būtiski mazāk – tikai 35%. Tas nozīmē, ka negadījumu pieredze veicina apdrošināšanas iegādi. Diemžēl tas iezīmē tendenci, ka par savu un apkārtējo drošību bieži vien domājam pēc negadījuma vai arī, ja mūs piespiež to darīt, – pirms tam vienkārši trūkst motivācijas,” skaidro apdrošināšanas sabiedrības „Balta” Stratēģiskā mārketinga un klientu direktors Kristians Pudans.
Šie dati liek apdrošinātājiem aizdomāties par industrijas identitātes tālāko attīstību un iedzīvotāju izglītošanu par apdrošināšanu kā finanšu plānošanas instrumentu tiem pieņemamā un draudzīgā veidā, lai pasargātu iedzīvotājus no būtiskiem zaudējumiem nākotnē.
Apdrošināšanas sabiedrības „Balta” atlīdzību dati uzrāda, ka zaudējumiem mājokļu apdrošināšanas jomā vēl aizvien ir tendence pieaugt. Salīdzinot ar 2009. gadu, 2010. gadā bija vērojams 14% atlīdzību izmaksu pieaugums, un 2010. gadā atlīdzībās iedzīvotājiem tika izmaksāti 5 miljoni latu. Savukārt autovadītāju informācijai – saskaņā ar „Baltas” datiem vidējā atlīdzību izmaksa transporta apdrošināšanā ir 300 – 400 latu, kas dažkārt vismaz divkārši pārsniedz polises cenu.
Pētījums veikts 2011. gada pirmajā ceturksnī, un tā ietvaros ir aptaujātas 943 mājsaimniecības visā Latvijā. Aptaujā piedalījās respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kas mājsaimniecībā pieņem finanšu lēmumus.