Āfrikas cūku mēris posta Latviju
Šī cūkām bīstamā infekcijas slimība Latvijai izmaksā dārgi – četru gadu laikā Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris 61 saimniecību Latvijā, to skaitā arī cūku paraugfermas. Šīs bīstamās infekcijas slimības dēļ kopumā likvidēti vairāk nekā 36 tūkstoši cūku, arī šķirnes sivēnmātes. ĀCM profilakses, apkarošanas pasākumi un kompensācijas kopumā no valsts budžeta prasījušas vairāk nekā 13 miljonus eiro, raksta NRA.lv.
Pagājušā nedēļa Saldus novada SIA Druvas Unguri vēsturē ir ierakstīta melnā krāsā. Neskatoties uz ļoti strikti ievērotajiem biodrošības pasākumiem, saimniecībā, kuru aizgaldos rukšķēja vairāk nekā 15 tūkstoši cūku, pēkšņi uzliesmoja Āfrikas cūku mēris.
«SIA Druvas Unguri ir liels cūkkopības komplekss, kurā labi ievēroti biodrošības pasākumi.
Nav saprotams, kā Āfrikas cūku mēris iekļuvis novietnē, kurā tik augstā līmenī tiek ievēroti biodrošības pasākumi,» pēc valdības sēdes, kurā lēma par ĀCM ierobežošanas pasākumiem, sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Valdība nolēma piešķirt 367 000 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai nekavējoties varētu veikt pasākumus Āfrikas cūku mēra ierobežošanai Saldus novada Saldus pagasta saimniecībā Druvas Unguri. Pēc speciālistu aprēķiniem, SIA Grow Energy nepieciešami 307 700 eiro, savukārt Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) – 60 000 eiro. Valdība arī atļāva PVD bez iepirkuma procedūras izsludināšanas noslēgt līgumu ar SIA Paugurīši A. J. par transporta pakalpojumiem un ar SIA AGA par oglekļa dioksīda piegādāšanu.
SIA Druvas Unguri ir viena no lielākajām cūkkopības saimniecībām Latvijā. Āfrikas cūku mēra dēļ nāksies likvidēt visas saimniecībā esošās 15 570 cūkas. Epidemioloģiskā izmeklēšana cenšas noskaidrot iemeslus, kas varēja izraisīt slimības uzliesmojumu. Speciālisti gan šaubās, vai izdosies noteikt patieso iemeslu – saimniecība ir liela, un tā tiešām ievēroja visas biodrošības prasības, maksimāli izslēdzot arī cilvēka faktoru vai nejaušības.
Uzņēmums kompensācijās varētu saņemt vairāk nekā miljons eiro, taču tas nesegs patiesos zaudējumus. Lai atjaunotu uzņēmuma darbu iepriekšējā līmenī, visticamāk, būs vajadzīgi vēl lielāki līdzekļi. Uzņēmuma īpašnieki gan ir apņēmības pilni darīt visu iespējamo, lai atsāktu uzņēmējdarbību.
Pirms gada kompensāciju 1,4 miljonu apmērā saņēma cūkkopības uzņēmums Ancers, kura abas fermas (Krimuldā un Salaspilī) pagājušā gada sākumā skāra Āfrikas cūku mēris. Šīs slimības dēļ uzņēmumam nācās likvidēt vairāk nekā 13 tūkstošus cūku, tajā skaitā vaislas sivēnmātes. Uzņēmums Ancers šobrīd ir atjaunojis darbu Krimuldas fermā.
Savukārt ĀCM uzliesmojuma pērn skartā ferma a/s Latgales bekons pagaidām darbību nav atsākusi, lai gan uzņēmums kompensācijās par 5818 nokauto dzīvnieku un no pārdošanas atsaukto cūkgaļu saņēma vairāk nekā pusmiljonu eiro.
Šobrīd Saldus novada Saldus pagastā noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiek pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai.
Šis Latvijā ir šogad jau astotais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. Visi iepriekšējie konstatēti nelielās piemājas saimniecībās, kurās lielākoties bija no četrām līdz 20 cūkām.
PVD atgādina, ka ĀCM turpina izplatīties arī citās slimības skartajās valstīs. Līdz šā gada 30. jūlijam Polijā konstatēti 75 saslimšanas gadījumi mājas cūkām, Lietuvā – 38, bet Rumānijā 518 gadījumu.
Ilze Šteinfelde
Foto: Pixabay