Āfrikas cūku mēra izplatība turpinās
Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatība turpinās. Rudens un vasara ir sezona, kad ir jauni metieni un jauni veidi kā izplatās slimība, informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.
Intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Lamberga atzīst, ka šobrīd zinātnieki ļoti aktīvi strādā pie vakcīnu izveidošanas, tomēr rezultāti nav gaidāmi tik drīz.
PVD īpašu uzmanību pievērsusi lielajām komercsaimniecībām, kādas Latvijā ir 41, pagaidām ir secinājums, ka daudzās no tām atšķiras cūku turētāju izpratne un drošība biodrošībā, tāpēc tiks vestas saunas ar cūkaudzētājiem Latvijas cūkaudzētāju asociācijas (LCAA) sanāksmē, kas plānota rudenī.
“Būtībā garāks vai īsāks rekomendāciju saraksts ir gandrīz katrai saimniecībai, bet jāuzsver, ka ir saimniecības ar ļoti augstu biodrošības līmeni, dažām biodrošības līmenis būtu jāuzlabo, bet atsevišķām tas jāuzlabo būtiski,” skaidro Lamberga.
PVD ar fermas atbildīgajām personām pārrunāja konstatējumus, kā arī atstāja rakstisku dokumentu ar konstatējumiem un rekomendācijām.
PVD secinājis, ka kopumā Latvijas cūkaudzētāji labi apzinās riskus un ir informēti par biodrošības prasību nozīmi, tomēr cūku pasargāšana no inficēšanās prasa skrupulozu, nepagurstošu biodrošības pasākumu īstenošanu rutīnā, kas vienlaikus ir izaicinājums.
Viņa pieļāva, ka saistībā ar auditu rezultātiem būtu nepieciešamai arī nelieli precizējumi normatīvajos aktos. To iecerēts pārrunāt ar LCAA un Zemkopības ministrijas atbildīgajiem speciālistiem.
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:
Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.
Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c
Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!
Vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks – cilvēki vairāk pārvietojas, dodas pārgājienos, ekskursijās, tostarp dodas uz mežu, savukārt pagalmos un pļavās zeļ zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs kāro izbarot cūkām. Tādēļ biodrošība šajā periodā ir īpaši svarīga!
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.
Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/