Āboltiņa: Parlaments nav podziņu spiedēju mašīna
Lielā steiga, apstiprinot nodokļu reformu, var radīt līdzīgu haosu, kāds veidojās pagājušajā gadā pēc budžeta pieņemšanas, šādu viedokli intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pauda partijas “Vienotība” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.
Viņa norādīja, ka Saeimas deputātiem vajadzēja vismaz nedēļu, lai iepazītos ar nodokļu reformas 10 likumprojektiem un to pavadošajiem normatīvajiem aktiem, jo to nekādi nevar izdarīt vienas dienas laikā. Pēc viņas sacītā, priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir pārāk īss.
“Man, kā arī citiem Saeimas deputātiem, ir ļoti daudz jautājumu par valdībā nule apstiprināto nodokļu reformu. Parlaments nav podziņu spiedēju mašīna, un par tādu to nevajadzētu pataisīt,” pauda Āboltiņa.
Jau vēstīts, ka otrdien, 11. jūlijā, Ministru kabinets (MK) nodokļu reformas ietvaros atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotos grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kā arī likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, tādējādi reformējot darbaspēka nodokļu sistēmu.
Likumprojekta grozījumi paredz pāreju uz progresīvo IIN likmi (20%, 23%, 31,4%), vienotas IIN likmes 20% apmērā ieviešanu ienākumam no kapitāla un kapitāla pieauguma, dividenžu aplikšanu ar IIN vienotā sistēmā ar uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN), ja aplikts ar UIN, ar IIN neapliek. Savukārt, dividendēm, kas radušās līdz šā gada 31. decembrim un uzņēmuma līmenī apliktas saskaņā ar iepriekšējo likumu par uzņēmumu ienākuma nodokli, piemēro pārejas periodu – 2 gadi, kuru laikā piemēro iepriekšējo IIN likmi – 10%.
Tāpat likumprojekta grozījumi nosaka diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu taksācijas gada laikā: tādējādi darba devējs piemēros Valsts ieņēmuma dienesta (VID) prognozēto diferencēto neapliekamo minimumu, kuru saņem no VID divas reizes gadā.
Tāpat grozījumi paredz palielināt pensionāra neapliekamo minimumu: 2018. gadā – 3 000 eiro (250 eiro mēnesī), 2019. gadā 3 240 eiro (275 eiro mēnesī) 2020. gadā – 3 600 eiro (300 eiro mēnesī).
Plānots, ka pēc likums izskatīšanas Saeimā, tas stāsies spēkā ar nākamā gada 1. janvāri.
Foto: Saeimas kanceleja