Mediķu un ministrijas nesaprašanās neļauj pilnvērtīgi sagatavoties gripas sezonai
Mediķi iebilst pret nesaprātīgi veidoto veselības nozares budžetu nākamajam gadam, kamēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācija meklē veidus, kā komunicēt ar Veselības ministriju, lai rastu atbildes uz daudziem sasāpējušiem un būtiskiem jautājumiem. Nespēja vienoties liedz pienācīgi pievērsties galvenajam – sabiedrības veselības nodrošināšanai kopumā.
Šodien pie Saeimas pulcējās vairāki simti medicīnas darbinieku, lai protestētu pret nākamā gada veselības nozarei plānoto budžetu, saucot to par neadekvātu un norādot, ka šādi rīkojoties speciālisti izbrauks no valsts uz neatgriešanos.
Ar bažām uz nākotnes situāciju raugās arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītājs Pauls Princis. “Sākotnēji sadarbība ar Veselības ministriju bija diezgan bēdīga, jo mēs diemžēl sarunājāmies vairāk caur medijiem. Pēdējā laikā situācija ir uzlabojusies. Mēs esam vismaz divas reizes tikušies, taču mēs no ministrijas gaidām statistiku un analīzi. Šobrīd pietrūkst analīzes,” atzīmē Pauls Princis.
Tajā pašā laikā tuvojas gada aukstākais laiks, kad pieaug saslimstība ar dažādām vīrusu infekciju slimībām, tostarp gripu, kas pagājušajā gadā rezultējās daudzu cilvēku darba nespējā un pat nāvē. Lai šogad neatkārtotos iepriekšējo gadu negatīvais scenārijs, būtu daudz vairāk laika jāveltī sabiedrības izglītošanai, informēšanai par profilakses iespējām. Šī brīža situācija liela mēra ir novērsusi uzmanību no sabiedrības veselības jautājumu risināšanas.
Kā norāda P. Princis, “Ģimenes ārsti katru gadu saskaras ar gripu un es uzskat, ka arī pagājušā gadā mēs nebijām gripai gatavi. Latvija ir krustcelēs starp Krieviju un Eiropas Savienības valstīm, mūsu valsti apmeklē cilvēki no Austrumiem un Rietumiem un tas sarežģī prognozi – kad sāksies gripa un no kuras puses tā nāks. Līdz ar to nevarētu teikt, ka esam pilnībā gatavi.”
Ģimenes ārstiem būtu jāveltī vairāk laika sabiedrības informēšanai, stāstot par gripas bīstamību, nevis jābūt aizņemtiem ar medicīnas jomas sakārtošanu. “Ģimenes ārsts būtu jānorāda, ka pamatā tā ir vakcinācija, kas mūs vislabāk var pasargāt no gripas, jo vakcinācijas aptvere ir svarīgākais rādītājs – jo tā ir lielāka, jo mazāk mēs slimojam. Pēdēja gada laikā vakcinācijas aptvere ir samazinājusies. Taču mums ir jāsaprot, ka gripa ir ļoti bīstama slimība arī jauniem cilvēkiem,” norāda P. Princis.
Kā liecina Latvijas Infektoloģijas centra dati kopējais vakcinācijas līmenis Latvijā pēdējos gados ir ļoti zemi. Piemēram, starp pensijas vecuma cilvēkiem vakcinācijas līmenis 2010. gadā bija viens no viszemākajiem Eiropas Savienības valstīs.