Eksperti aicina uzņēmējus nekavējoties domāt par iekštelpu gaisa kvalitāti
Iekštelpu gaisa kvalitāte ir kritiski svarīga gan Covid-19 vīrusa izplatības samazināšanai, gan darbinieku produktivitātei, atzīst jomas eksperti. Latvijā pēc šobrīd veiktajiem mērījumiem vidēji 60-80 % darba vietās ir slikta gaisa kvalitāte, kas nozīmē, ka pie jauna saslimšanas viļņa labākajā gadījumā būs jāatgriežas pie attālināta darba, kur tas iespējams, bet sliktākajā – pie daļējas vai pilnīgas darbības pārtraukšanas.
Lai arī pandēmija ir veicinājusi gan uzņēmēju, gan sabiedrības kopumā izpratni un zināšanas par iekštelpu gaisa kvalitātes nozīmi, joprojām daudzviet uzņēmumos netiek nodrošināta pietiekama telpu ventilācija un monitorings, kas ļautu apzināt reālo situāciju. Turklāt vēl daudzi uzņēmēji nezina, ka savas ieceres var īstenot ar valsts atbalstu – grantu energoaudita veikšanai un nepieciešamo risinājumu izstrādei, ko piedāvā Attīstības finanšu institūcija ALTUM.
“Līdz šim energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi galvenokārt tikuši veikti, lai nosiltinātu ēkas, gaisa kvalitāti nereti atstājot otrajā plānā vai aizmirstot pavisam. Lai arī Covid-19 apstākļi ir devuši grūdienu pareizajā virzienā, konkrētas darbības seko ļoti maz, taču gaisa kvalitātes sakārtošanu atlikt vairs nevar. Iedomāsimies, ja rudenī sāksies jauns saslimšanas vilnis un sliktas gaisa kvalitātes dēļ saslimst un no ierindas iziet uzreiz vairāki darbinieki, tas, pirmkārt, nepalīdzēs mums kopumā atgriezties pirms-pandēmijas darba ritmā, bet, otrkārt, uzņēmuma uzreiz negūtu peļņu un zaudējumus nākotnē,” norāda ALTUM Uzņēmumu energoefektivitātes daļas vadītājs Edgars Kudurs.
Šobrīd tirgū pieejami tādi pakalpojumi un ierīces, kas nodrošina gaisa kvalitātes mērīšanu, uzlabošanu un iekštelpu komfortu tā, lai uzņēmējs īsā laikā ieguldījumu varētu atpelnīt ar iegūto energoresursu ietaupījumu. Pirmais solis uzlabojumu veikšanā ir energoaudits, kas ir praktisks un vienkārši izmantojams atbalsta rīks. Ar grantu iespējams segt 85 % no kopējām audita izmaksām, bet 15 % ir pašu līdzdalība. Savukārt jau izstrādātiem projektiem pieejams ALTUM aizdevums līdz 2 850 000 EUR ar termiņu 5–15 gadi, bet pušu līdzdalība – no 10 %.
Ekspertu diskusija par iekštelpu gaisa kvalitāti
Lai vērstu uzņēmēju uzmanību iekštelpu gaisa kvalitātes nozīmei un informētu par to, kā uzlabojumus veikt ekonomiski, Attīstības finanšu institūcijas ALTUM uz diskusiju aicināja jomas ekspertus: Būvniecības valsts kontroles biroja direktori Svetlanu Mjakuškinu, RSU Darba drošības un vides veselības institūta direktoru Ivaru Vanadziņu, SAF Tehnika līdzīpašnieku Normundu Bergu un uzņēmumu grupas MESH izpilddirektoru Arni Glāznieku.