Ārsts: Pandēmija izgaismo vājos posmus mūsu sabiedrībā
Vakcīnu pret Covid-19 tagad ir daudz, bet cilvēku resursi ģimenes medicīnā – nepietiekami, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Staļģenes doktorāta ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.
“Pacienti vairāk uzticas zināmiem mediķiem, saviem ģimenes ārstiem un medicīnas māsām, un arī aptaujas liecina, ka ģimenes ārsta prakses un citas medicīnas iestādes, ko pacienti zina, ir vieta, kur pacienti saņem vakcināciju vislabāk,” sacīja ārsts.
“Mēs esam nonākuši tādā situācijā, ka pieprasījums joprojām ir pietiekams, vakcīnas ir, bet mēs atduramies pret cilvēkresusiem ģimenes medicīnā. Mums vienkārši pietrūkst darba roku, lai mēs varētu ātri nodrošināt vakcinācijas procesu. Mūsu ģimenes medicīna nav tik stipra, lai ilgtermiņā ar esošajiem cilvēkresursiem nodrošinātu gan vakcināciju, gan pārējās funkcijas. Ne tikai finansējums ir svarīga lieta, bet arī politiskā izšķiršanās un redzējums par primāro veselības aprūpi,” sacīja Dzalbs.
Viņš atsaucās uz ārvalstu pieredzi ģimenes medicīnā, kur vienam ārstam līdzīgi kā Latvijā ir 1500–2000 pacientu, bet ir krietni lielāks medicīnas māsu skaits – trīs, četras vai pat piecas māsas.
Ģimenes ārsts pieļāva, ka tas nav tikai finansējuma, bet arī politiskās izšķiršanās un ģimenes medicīnas attīstības redzējuma jautājums.
Dzalbs atzina, ka interese no vēl nevakcinētajiem pacientiem par potēm aizvien ir liela, un arī uzsvēra, ka pašlaik ir būtiski palielināt vakcinācijas aptveri 60+ un hroniski slimo pacientu grupā.
“Ir cilvēki, kas saka, ka Covid neeksistē un viņi nav redzējuši nevienu Covid pacientu. Gribētos viņiem teikt, ka tad jau neeksistē arī HIV, C hepatīts un seksuāli transmisīvās slimības. Mums nav jāredz un pašiem jāpiedzīvo šī nelaime, lai pateiktu, ka Covid eksistē,” uzsvēra ārsts.
“Es aicinātu iedzīvotājus ieklausīties veselības aprūpes profesionāļos, kuriem jūs uzticaties. Viņi spēs atbildēt arī uz jautājumiem par vakcināciju,” norādīja Dzalbs.
Foto: Valsts kanceleja