Zatlera partijas premjera kandidāta bizness – neveiksmīgs
Lai arī Zatlera Reformu partija (ZRP) priekšvēlēšanu kampaņā turpina stāstīt, ka tās biedri ir «jauni un spējīgi» cilvēki, veiksmīgi biznesmeņi, tiklīdz kāds papēta dziļāk šo cilvēku līdzšinējos panākumus, tā atklājas īsta bēdu ieleja.
Piemēram, ZRP mēģina radīt iespaidu, ka visām iepriekšminētajām īpašībām atbilst partijas premjera amata kandidāts Edmunds Sprūdžs, kurš pats apgalvo, ka viņam ir «pietiekami liela vadības pieredze» un ka viņš savā biznesā līdz šim esot «kaut ko sasniedzis». Jāatgādina, ka ZRP un pats Sprūdžs stāstīja arī par izglītības gūšanu Šveicē, bet šie stāsti jau ir pietiekami atmaskot.Savukārt citi publiski avoti atmasko stāstus par viņa veiksmīgo biznesu un vadītāja prasmēm.
Divi E. Sprūdža vadītie uzņēmumi treknajos gados ir bankrotējuši un likvidēti: 2006. gadā SIA First Office Latvia un 2005. gadā – Hansa Business Solutions. Pēc Lursoft datiem, viņš tajos bijis direktors.
It kā nopietnākais no E. Sprūdžam piederošajiem uzņēmumiem – SIA Hansa World Latvia –, kas tirgojas ar datorprogrammām, iepriekš nemainīgi strādāja ar zaudējumiem (2008. gadā zaudējumi bija 27,8 tūkstoši latu, 2009. gadā –31,2 tūkstoši latu; apgrozījums šajos gados krities vairāk nekā divas reizes). Atbilstīgi 2010. gada pārskatam pērn uzņēmumam izdevies gūt nelielu peļņu –1788 latus. Uzņēmuma apgrozījums joprojām ir turpinājis samazināties. Acīs duras fakts, ka uzņēmums vairāk nekā 188 000 latu pērn ir aizdevis «akcionāriem vai vadībai». Ņemot vērā, ka šā uzņēmuma vienīgais īpašnieks un valdes loceklis ir E. Sprūdžs, var izdarīt ticamu pieņēmumu, ka šo summu SIA Hansa World Latvia ir aizdevusi ZRP premjera kandidātam. Jāatgādina, ka E. Sprūdžs kopumā ir deklarējis gandrīz pusmiljonu eiro parādus.
SIA Desumaize, kas E. Sprūdžam pieder kopā ar diviem Runčiem, nav iesniegusi pagājušā gada pārskatu.Atbilstīgi likumam par gada pārskata neiesniegšanu VID var uzlikt administratīvo sodu. Vai šāds sods SIA Desumaize ir uzlikts, nevar uzzināt, jo VID sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Agnese Grīnberga Neatkarīgajai norādīja, ka VID nesniedz informāciju par konkrētu nodokļu maksātāju. No 2009. gada pārskata var redzēt, ka SIA Desumaize nav veiksmīga firma, jo tās pašu kapitāls ir negatīvs (–10 000 latu).
Tāpat var izdarīt ticamu pieņēmumu, ka Desumaizes biznesā E. Sprūdžu ir iesaistījis vienaudzis un uzņēmējs Edgars Runcis. Viņam pieder daļas vēl arī SIA Sieramaize (pamatkapitāls divi lati), un viņš ir valdes loceklis ne tikai abās iepriekš minētajās uzņēmējsabiedrībās, bet arī SIA Sviestmaize un SIA Sieramaize piederošajā SIA Multimaize. Divi no šiem maižu uzņēmumiem dibināti pavisam nesen – šā gada jūlijā un augustā. SIA Sieramaize dibināta pērn, tomēr arī tās gada pārskats Uzņēmumu reģistrā nav iesniegts.
Četros uzņēmumos E. Sprūdžs iesaistījies šogad, un to darbības rezultātus varēs redzēt tikai nākamgad. BNS ziņo, ka šie uzņēmumi nodarbojas ar sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem.
Ar peļņu strādājis E. Sprūdžam daļēji piederošais un pērn dibinātais SIA Hansa Business Consulting. Diemžēl šī peļņa ir mikroskopiska – seši lati. Arī šā apgrozījums ir niecīgs.
Lursoft dati arī SIA Hansa Business Consulting gadījumā sagrauj mītu par E. Sprūdža «vadītāja sasniegumiem». Proti, šīs firmas reģistrētais pamatkapitāls ir 2000 latu, apmaksātais – tikai 1000 latu. Nu jau vairāk nekā gadu firmas pamatkapitāls nav pilnībā apmaksāts. Kā Neatkarīgajai paskaidroja Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāra palīdze Evija Ivdra, tas ir Komerclikuma pārkāpums. Parasti šādām uzņēmējsabiedrībām vispirms tiek nosūtīts brīdinājums par pamatkapitāla apmaksāšanu. Ja tomēr SIA « triju mēnešu laikā no rakstveida brīdinājuma saņemšanas nenovērš tajā norādītos trūkumus, reģistrs saskaņā ar Komerclikuma 314. panta trešo daļu var celt prasību tiesā SIA darbības izbeigšanai», skaidroja Uzņēmumu reģistra amatpersona.
E. Sprūdžam piederošā SIA Burāšana.lv Grupa pērn cietusi 6,8 tūkstošu latu zaudējumus. Kā ziņo BNS, šī firma internetā tirgo burāšanas inventāru.