Šķēle un Šlesers grasās pirkt ”Meridian Trade Bank”
Lai viena no Latvijas mazākajām kredītiestādēm “Meridian Trade Bank” varētu izpildīt jaunās banku kapitāla pietiekamības prasības un tā netiktu slēgta, tai līdz šī gada beigām jāatrod finanšu investors un starp vairākiem interesentiem ir bijušie ekspolitiķi Andris Šķēle un Ainārs Šlesers, ziņo TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Pēc 2008. gada pasaules finanšu krīzes valstis vienojās palielināt banku kapitāla pietiekamības prasības. Tas nozīmē, ka pašiem īpašniekiem bankās jāiegulda lielāku drošības spilvenu, lai tās varētu pārdzīvot krīzes. Plānots, ka jaunās prasības spēkā stāsies pēc diviem gadiem, un jau šobrīd bankas prognozē, ka daudzām tās izpildīt nebūs pa spēkam. Kapitāla nepietiekamība bija viens no iemesliem, kādēļ Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) apturēja “PNB Bankas” darbību. Bet palielināt kapitālu uzraugi liek arī citām bankā.
”Meridian Trade Bank” ir viena no Latvijas mazākajām un vecākajām kredītiestādēm. Tai līdz šī gada beigām jāatrod finanšu investors, pretējā gadījumā bankā nebūs pietiekami daudz naudas, lai tā turpinātu darbu. ”Meridian Trade Bank” izdevies atrast pat vairākus investorus, no kuriem lielākais ir Andrim Šķēlem un Aināram Šleseram piederošs uzņēmums.
Miljardieris Arkādijs Rotenbergs ir viens no tuvākajiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina draugiem. Bērnībā viņi kopā nodarbojās ar džudo un sambo. Rotenberga firmas no valsts saņēmušas daudzus miljardiem dolāru vērtus pasūtījumus, arī Soču olimpisko spēļu ciemata un Kerčas tilta būvniecībā. Kopā ar brāli Borisu un dēlu Igoru ilgus gadus Rotenbergi bija Krievijas bagātākā ģimene. Viņiem neiztrūka arī oligarhu komplektam obligātā banka, Rotenbergiem tā bija “SMP Bank”.
Viņi 2006. gadā nopirka banku Latvijā. Tā bija ”Skonto” grupas uzņēmējiem piederošā “Multibanka”. Tobrīd banka bija uz bankrota sliekšņa ASV sankciju draudu dēļ par naudas atmazgāšanu. Rotenbergi “Multibanku” pārsauca par “SMP Bank”. Draudzība ar Putinu Rotenbergiem ļāva pelnīt arī Latvijā – Krievija Latvijā dzīvojošajām militārpersonām pensijas sāka maksāt caur šo banku un turpina darīt to joprojām.
Pēc Krimas aneksijas Eiropas Savienība Akādiju Rotenbergu iekļāva sankciju sarakstā. Lai Latvijas “SMP bank” varētu turpināt strādāt, akcijas pārņēma “SMP bankas” menedžments. Tā atkal tika pie jauna vārda – “Meridian Trade bank”. Rotenbergiem Garkalnē pieder smalka villa, bet par to gadiem nav maksāti nodokļi. Šovasar pašvaldība lēmusi parādu piedzīt, īpašumu izsolot.
Pie visiem īpašniekiem 22 gadus banku vadīja Svetlana Dzene. Gandrīz tikpat ilgi padomē strādāja viņas dzīvesbiedrs Andris Dzenis. Pēc Rotenbergu aiziešanas Dzenes ģimene ar 37% bija lielākie akcionāri. Šajā laikā banka par tai neizdevīgiem nosacījumiem finansējusi Dzeņu īpašumus. Par to Finanšu un kapitāla tirgus komisija “Meridian Trade Bank” pirms diviem gadiem sodīja un lika maksāt 900 tūkstošus eiro. Akcionāri Dzeņus no bankas amatiem izmeta un vērsās policijā.
“Šī gada aprīļa mēnesī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē tika uzsākti trīs kriminālprocesi par “Meridian Trade Bank” bijušās padomes un valdes locekļu iespējamo pilnvaru pārkāpšanu un izmantošanu ļaunprātīgā nolūkā, kā arī par krāpšanu lielā apmērā, izsniedzot kredītlīdzekļus uzņēmumiem, kas, iespējams, saistīti ar viņiem pašiem un kur viņi visdrīzāk ir slēptie patiesā labuma guvēji,” norāda Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska.
Vasarā trīs kriminālprocesi apvienoti vienā. Divi no izmeklētajiem uzņēmumiem ir OIK saņēmēji “Priekules bioenerģija” un “Priekules siltumtīkli”. Viens ražoja enerģiju, otrs to pirka un piegādāja iedzīvotājiem. Aizdomas ir ne tikai par neatļautu iegrābšanos bankas naudā, bet arī pašvaldības apmānīšanu, jo pretēji līgumam siltumapgādes infrastruktūra nonākusi vēl trešās firmas “SGC” rokās. “Priekules siltumtīkliem” policija uzlikusi arestu.
“Tika veikta un tiek turpināta pirmstiesas izmeklēšana, kuras laikā tika veiktas 23 kratīšanas, piecas personas tika aizturētas, no kurām trīs tika atzītas par aizdomās turētām personām un divas personas – par personām, pret kurām ir uzsākts kriminālprocess. Tika arestēti 18 vērtīgi nekustamie īpašumi, luksusa automašīna, kā arī skaidra nauda 102 500 eiro un viena uzņēmuma kapitāldaļas 100% apmērā,” pauž Bauska.
Šoruden banka ar bijušo valdes priekšsēdētāju noslēgusi mierizlīgumu. “Meridian Trade Bank” nepiedzīs no Dzenes kompensāciju, bet Dzene atteikusies no 27% bankas akciju. Tie tagad oficiāli pieder pašai kredītiestādei, kuras padomi vada Jurijs Adamovičs, bet valdi – Solvita Deglava. Abiem bijusi pieredze banku sakārtošanā, jo viņi bijuši “Parex” vadībā pēc tam, kad to pārņēma valsts.
Rakstiskā atbildē ”Meridian Trade Bank” pārstāve informē, ka akcijām tiek meklēti īpašnieki. Pēc Komerclikuma tas ir jāizdara gada laikā, taču tik daudz laika bankai nav.
”Meridian Trade Bank” akcionāri savā starpā ir vienojušies, ka Svetlanas Dzenes akcijas tiek nodotas bankas īpašumā. Atbilstoši Komerclikuma prasībām un bankā notiekošajam pārmaiņu procesam, akcijas plānots pārdot ne vēlāk kā gada laikā no to iegādes brīža.
“Mēs esam saņēmuši šāda vieda ziņas, bet mums ir skaidri saredzams noziedzīgo nodarījumu sastāvs, un šāda veida mierizlīgumi mūsu ieskatā varētu tikt izmantoti un par to varētu tikt lemts kā par mīkstinošu apstākli, iespējams, tiesā, bet mums ir skaidrs izmeklēšanas virziens, mēs turpināsim un, es domāju, saprātīgos termiņos mēs nonāksim pie procesuāliem nolēmumiem,” klāsta Bauska.
”Meridian Trade Bank” ir no visām Latvijas bankām viszemākais kapitāla pietiekamības rādītājs. Kredītiestādes stabilitātei banku uzraugs līdz šī gada beigām liek palielināt līdzekļus bankā. Tāpēc ”Meridian Trade Bank” meklē finanšu investoru, kam pārdod akcijas. Lai to izdarītu un darījumu saskaņotu FKTK, atlicis mēnesis.
Banku uzrauga prasību izpildīšanai bankā jāiegulda ap 10 miljoniem eiro. Pretējā gadījumā FKTK var lemt par bankas licences apturēšanu. Pārdot savas akcijas gatavi arī citi bankas mazie akcionāri. “Nekā personīga” zināms, ka būtisku daļu no nepieciešamās summas gatavi ieguldīt ekspolitiķi Andris Šķēle un Ainārs Šlesers caur kopīgo uzņēmumu “MCH Investīcijas”. Tas ir lielākais “Rīgas tirdzniecības ostas” īpašnieks un pagājušajā gadā guvis 9,5 miljonu eiro tīro peļņu.
Pārējo investīciju daļu ieguldīt sola vairāki tranzītbiznesa uzņēmēji un “Meridian Trade Bank” padomes priekšsēdētājs Jurijs Adamovičs. Pēc “Parex” sadalīšanas labajos un sliktajos aktīvos viņš izveidojis putnu fermu Alūksnē, bet “Meridian Trade Bank” nonāca, nopērkot akcijas no tranzītbiznesa uzņēmēja Mihaila Gaņeva. Gaņevs savulaik ziedoja Šlesera un Šķēles partijai “Par labu Latviju”. Adamovičs ar 5000 eiro atbalstījis “KPV LV”.
“Man nav nekādas informācijas par šo, Konkrētas informācijas nav, zinu, ka ir dažas bankas, kuras meklē īpašniekus. Konkrēti no vasaras varu pateikt, ka ir bijuši neveiksmīgi… Jo man ir bijusi viena sūdzība par to, ka ir atteikts. (NP: Ja šādu mazo banku akcijas iegūtu vietējie Latvijas politbiznesmeņi, uzskatāt, ka tā būtu pozitīva lieta?) Es nevaru atbildēt vispārīgi. Apzīmējums “politbiznesmeņi”… jūs jau man ieliekat kaut kādu negatīvu jautājumā, lai es negatīvi kaut ko atbildētu,” norāda Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).
Potenciālajiem investoriem jāgūst arī Eiropas Centrālās bankas atļauja. Pēc oficiāla pieteikuma saņemšanas atļauju vai atteikumu pirkt banku sniedz 60 darba dienu laikā. Ja rodas problēmas, tad termiņu var pagarināt vēl par 30 darba dienām.
FKTK Licencēšanas daļas vadītāja Agnese Alaine skaidro, ka “tas, ko vērtē šajā procesā, ir atbilstība vairākiem kritērijiem, tātad nevainojama reputācija, brīvais kapitāls, tai skaitā arī šo te ieguldāmo līdzekļu vērtējums par to, kāda ir līdzekļu izcelsme. Tad AML aspekts, vai šinī gadījumā darījumā līdzekļu izcelsmes gadījumā kāds cits aspekts neliecina par to, ka varētu būt kāds AML risks vai arī tāds risks nākotnē. Un arī finansiālā stabilitāte. Tas nozīmē, vai potenciālais akcionārs ir pietiekami finansiāli stabils, lai varētu attiecīgi balstīt tālāk šo kredītiestādi nākotnē, kad tas būs nepieciešams.”
Nevainojamā reputācija ir kritērijs, kas ir vajadzīgs jebkurai no personām, vienalga, kurš iegūst. Līdz ar to, protams, iespējams, politiski nozīmīgām personām vienkārši šis riska moments ir lielāks, līdz ar to, iespējams, ka tur arī papildus tiek skatītas padziļināti šis jautājums, tai skaitā AML aspekts vairāk varbūt nekā citos gadījumos.
Šo piektdien potenciālie bankas investori oficiāli vērsušies FKTK. Pēc darījuma banka specializēsies industriālu uzņēmumu kreditēšanā, nosaukumu mainot uz ”Industra”. Rīgas ostā strādājošie uzņēmēji nav vienīgie, kas vēl saredz potenciālu banku biznesā. Neoficiāli zināms, ka jaunas bankas veidošanu apsver arī ieguldījumu pārvaldītāja ”Indexo” īpašnieki.
Foto: F64