autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kādas algas saņem mediķi

Vidējā mēneša amatalga par slodzi ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem šā gada pirmajā pusgadā bija 1686 eiro pirms nodokļu nomaksas, māsām – 933 eiro, māsu palīgiem – 578 eiro, liecina Veselības ministrijas dati, kas apkopoti pēc Nacionālā veselības dienesta informācijas. Pēdējo divu gadu laikā īstenotā atalgojuma pieauguma politika ļāvusi palielināt ārstniecības personu darba algas vidēji par 20 procentiem gadā. Piemēram, ārstam 2017. gadā vidējā alga bija 1215 eiro pirms nodokļu nomaksas, vēsta NRA.lv.

Jāņem vērā, ka mediķu atalgojuma sistēma ir sarežģīta, atkarīga no daudziem faktoriem, piemēram, slodzēm, piemaksām par darba stāžu, izglītību, darba intensitāti. Veselības ministrijas dati par vidējo atalgojumu par slodzi, rēķinā ieskaitot piemaksas, rāda, ka ārstu vidējā alga šogad ir 1950 eiro pirms nodokļu nomaksas (2018. gadā tā bija 1678 eiro, 2017. gadā – 1438 eiro), savukārt māsu, ārstu palīgu un vecmāšu alga šogad ir 1110 eiro (pērn – 974, 2017. gadā – 809 eiro). Zemākais atalgojums ir māsu palīgiem – šogad 726 eiro, 2018. gadā 647 eiro.

Saskaņā ar mediķiem doto solījumu arī nākamgad zemākās mēnešalgas veselības aprūpē vajadzētu palielināt vidēji par 20%, un tas nenozīmē, ka visiem algas pieaugtu tieši par 20%, kas tomēr būtu būtisks atalgojuma kāpums par vienu slodzi. Budžeta projektā ieplānotā papildu summa ļauj Veselības ministrijai runāt par diviem variantiem mediķu algu celšanā, taču abos variantos tas ļautu algas celt par vidēji 7-10%. Tieši solījumu izpilde par atalgojuma palielināšanu par 20% ir galvenā mediķu prasība protesta akcijās. Tomēr izskan jautājums, kādas algas īsti saņem mediķi, īpaši ārsti. Veselības ministrijas dati liecina, ka vidējā alga šogad ne bez, ne ar piemaksām nesasniedz 2000 eiro, kas būtu divas tautsaimniecībā strādājošo algas. Vidējā alga gan neparāda, kādas algas saņem konkrēti ārsti, strādājot valsts finansētajā medicīnas sistēmā.

Valsts ieņēmumu dienesta dati par slimnīcās strādājošajiem ārstiem faktiski apliecina Veselības ministrijas datus, proti, vidējā alga slimnīcās strādājošiem ārstiem ir 1839 eiro (tiesa, tie ir dati tikai par 2018. gadu) pirms nodokļu nomaksas. Savukārt ārstu alga no visām darba vietām, kas var būt arī privātas medicīnas iestādes, vidēji ir 2522 eiro. Izrēķinot tā saukto mediānu, ārstu vidējā alga slimnīcās ir vien 1602 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet visās darba vietās – 2142 eiro. Pēdējo triju gadu laikā ārstu īpatsvars no slimnīcās gūtajiem vidējā mēneša ienākumiem virs 1500 eiro ir palielinājies no 52 procentiem līdz 73,9 procentiem, un tas ir skaidrojams ar pēdējos gados veikto algu palielinājumu.

Detalizētāka informācija par ārstu īpatsvaru pēc algu apmēra liecina, ka lielas algas – virs 4000 eiro – saņem 8,5 procenti no visiem ārstiem, kuri strādā slimnīcās. Lielākais skaits ārstu saņem algas robežās no 1500 līdz 2500 eiro pirms nodokļu nomaksas. Neatkarīgās aprēķins rāda, ka ap 48 procenti ārstu, kuri strādā slimnīcās, saņem atalgojumu no 1000 līdz 2400 eiro pirms nodokļu nomaksas. Valsts ieņēmuma dienesta dati, kas ir Neatkarīgās rīcībā, ļauj ieskatīties arī dāsnāk atalgoto ārstu makos, tomēr šie dati pasaka tikai to, ka katrā no universitātes klīniskajām slimnīcām ir desmit ārsti, kuri saņem lielu algu, proti, no četriem līdz pat desmit tūkstošiem eiro mēnesī. Tiesa, Neatkarīgajai neizdevās precīzi uzzināt, vai šis atalgojums ir par vienu vai vairāk slodzēm, visticamāk, tas ir atalgojums par visu slimnīcā nostrādāto laiku kopumā. Dati apkopoti tikai par tiem ārstiem, kuri strādā mēnesī vismaz 120 stundas. Lielākās ārstu algas ir P. Stradiņa slimnīcas dāsnāk atalgotajiem ārstiem. Visu desmit labāk pelnošo ārstu algas Stradiņos ir virs 5000 eiro – aptuveni 7000 eiro. Vienam ārstam atalgojums par darbu slimnīcā ir 10 000 eiro, bet vēl šis ārsts 3000 eiro nopelnījis, strādājot citviet. Tieši P. Stradiņa slimnīcā strādā arī ārsts, kura ienākumi slimnīcā ir aptuveni 7000 eiro, bet vēl vismaz 15 tūkstošus eiro šis ārsts nopelna kopumā (nav iespējams atšifrēt, vai tas ir darbs privātiestādē vai kur citur). Rīgas Austrumu slimnīcā un Bērnu slimnīcā desmit labāk atalgoto ārstu algas ir zemākas nekā Stradiņos. Bērnu slimnīcā labāk atalgotie desmit ārsti saņem algu pirms nodokļu nomaksas no 3000 līdz 4000 eiro, bet Rīgas Austrumu slimnīcā 4000 līdz 5500 eiro.

Inga Paparde

Pievienot komentāru