Valsts pārvaldē ieviesīs “nulles birokrātijas” pieeju
Valsts pārvaldē no novembra plānots ieviest “nulles birokrātijas” pieeju. Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” atklāja, ka “nulles birokrātijas” pieejas ieviešana ir viena no valsts pārvaldes reformu plāna sastāvdaļām.
Lai sakārtotu darbību atsevišķās uzņēmējdarbības jomās, ierobežotu ēnu ekonomiku un nodrošinātu godīgu tirgus konkurenci, pēdējos gados pieņemtais regulējums krietni audzējis administratīvā sloga apjomu uzņēmējiem. Lai apturētu tā turpmāku palielināšanos, Valsts kanceleja 20. augustā valdībai prezentēja Nulles birokrātijas pieejas risinājumu.
“”Nulles birokrātijas” princips izpaudīsies tādā veidā, ka, ja tiek virzīts jauns tiesību akts, kāds regulējums, kas uzliek slogu uzņēmējiem, tad tādā pašā apjomā ir jāsamazina pretī kāda cita sloga sastāvdaļa. Tādā veidā bremzējot tās birokrātijas augšanu,” norādīja Citskovskis.
Pēc viņa sacītā, Valsts kanceleja pētījusi citu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD valstu pieredzi, un secinājusi, ka šāds princips strādā daudzās citās valstīs. “Ļoti dažādi [šis princips citviet] tiek piemērots, mēs esam mēģinājuši paņemt to labāko,” atzina Valsts kancelejas vadītājs.
Tas, kurš rosinās jaunas prasības ar jaunu birokrātisko slogu, arī meklēs, kā attiecīgi samazināt citu birokrātisko slogu.
Nulles birokrātijas pieejas principa ievērošanu plānots uzsākt 2019. gada nogalē. Izmantojot Nulles birokrātijas pieeju, sākotnēji plānots ierobežot sloga pieaugumu uzņēmējiem, vēlāk arī nevalstiskajām organizācijām un visai sabiedrībai kopumā.
Lai palīdzētu ikvienam valsts pārvaldē vai pašvaldībā strādājošajam kvalitatīvi aprēķināt radītu slogu un attīstīt iespējami labākus risinājumus, Valsts kanceleja ir izstrādājusi praktiskās vadlīnijas “Inovācijas process administratīvā sloga mazināšanai”. Tās sniedz pēctecīgu procesa soļu aprakstu ar piemēriem, rīkiem un instrumentiem, kas palīdz noteikt administratīvo slogu un to mazināt, kā arī rast idejas inovatīvai administratīvai vienkāršošanai.
Foto: Valsts kanceleja