Rīgas 1. slimnīca pārmaksā par magnētiskās rezonanses iekārtu vairākus simtus tūkstošus eiro
Šonedēļ Rīgas domē vēl neizlēma, kā rīkoties ar pašvaldībai piederošās Rīgas 1. slimnīcas ilggadējo valdes locekli Genādiju Sevastjanovu, pret kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sāka kriminālprocesu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu saistībā ar slimnīcas būvniecības iepirkumu, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Sevastajovs, kurš vienlaikus ir arī “Saskaņas” domes deputāts, šonedēļ atgriezās darbā gan slimnīcā, gan domē, taču par KNAB izmeklēšanu komentārus atteicās sniegt. Zināms, ka korupcijas apkarotāji aizlieguši Sevastjanovam turpmāk darboties iepirkumu sfērā. Nekā personīga rīcībā ir informācija par dārgas medicīnas iekārtas iegādi. Šajā iepirkumā Sevastjanovs bija komisijas priekšsēdētājs. Magnētiskās rezonanses diagnostikas aparātu slimnīca iegādājās par vairākiem simtiem tūkstošu eiro dārgāk, nekā kāda privāta medicīnas iestāde Latvijā un Austrumigaunijas Reģionālā slimnīca Tallinā. Sevastjanovs noliedz, ka slimnīca par iekārtu būtu pārmaksājusi.
2015. gadā Rīgas 1. slimnīca nolēma iegādāties jaudīgu jaunās paaudzes magnētiskās rezonanses iekārtu. Tai nav starojuma kaitējuma, tātad – der grūtniecēm un bērniem, turklāt ir ārkārtīgi plaši lietojama. Pilna programmu pakete gan ar izmeklējumiem, gan attēla apstrādi veic sirds, smadzeņu, kaulu, locītavu, vēl daudzu orgānu slimību diagnostiku un ārstēšanas uzraudzību.
Trīs Teslu magnētu iekārtas konkursā pieteicās trīs dalībnieki. Par uzvarētāju pasludināja kompāniju “Tradintek”. Uzņēmums ar “General Electric” iekārtu konkursā vinnēja ar cenu 1 856 198 eiro. Tā nebija lētākā. Kompānijas “Siemens” iekārta maksāja pusmiljonu mazāk, taču “Siemens” piedāvājumu atzina par nederīgu.
Vienlaikus ar 1. slimnīcu identisku iekārtu – tikai no cita ražotāja – iegādājās arī privātā “Medicīnas sabiedrība ARS”. Tā izvēlējās “Philips” ražojumu, ko par labāko 2012. un 2013. gadā bija atzinuši Amerikas KLAS pētnieki.
“Ja salīdzina ar konkurentiem, tobrīd tas bija atzīts par labāko modeli pasaulē, un līdz ar to izvēle krita par labu šim. Un vēl, es gribu uzsvērt, ka mums vēl svarīgāk par cenu ir servisa pakalpojumi. Jo iekārtām, izmantojot līzinga pakalpojumu, pašām sevi ir jāatpelna, un mums servisa nodrošināšana ir pat vēl svarīgāka par cenu,” atklāj SIA “Medicīnas sabiedrība ARS” valdes priekšsēdētājs Māris Andersons.
Tolaik tā esot maksājusi 1 650 000 eiro bez PVN ar pilnu programmas nodrošinājumu, kāds vispār bijis iespējams šai iekārtai. ARS šim pirkumam piesaistīja Eiropas fondu finansējumu, tāpēc izlēma netaupīt un pirkt tobrīd pašu labāko.
“Man ir grūti iedomāties, jo man bija pārrunas ar ražotāju Vīnē pirms aparāta iegādes. Mums apliecināja, ka visa pieejamā programmu pakete ir iepakota tajā agregātā, ko mēs iegādājāmies. Man ir grūti iedomāties, ko vēl varētu,” turpina Andersons.
Magnētiskās rezonanses iekārtu ar vēl vairāk papildu iespējām kardioloģiskajai izmeklēšanai nekā Rīgas 1. slimnīcai iegādājās Austrumigaunijas Reģionālā slimnīca Tallinā. Arī kaimiņi to nopirka lētāk nekā Rīgas 1. slimnīca. Apmēram par 300 000 eiro. Diagnostiskās radioloģijas klīniku Rīgas 1. slimnīcā vada Ardis Platkājis. Iekārtas iegādes brīdī viņš tikai sāka šeit strādāt un iepirkuma komisijā nebija.
Rīgas 1. slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas klīnikas vadītājs Ardis Platkājis
“Nekā personīga”: Ja jums prasītu, vai par šo tehniku ir pārmaksāts, vai nav, Jūs varētu atbildēt?
Platkājis: Noteikti ne.
“Nekā personīga”: Kādā līmenī Jūs piedalījāties konkursā, bijāt iepirkuma komisijā?
Platkājis: Nē, biju tikai eksperts. Gāju cauri dokumentācijai un skatījos, vai atbilst, vai neatbilst.
Iepirkumu komisiju vadīja Genādijs Sevastjanovs. Bijušais Uroloģijas nodaļas vadītājs valdē nokļuva slimnīcai kritiskā brīdī un bija klāt tās pārveidē. Viņš ir “Saskaņas” biedrs. Pēdējās vēlēšanās ievēlēts Rīgas domē par deputātu. Līgumu par, iespējams, sadārdzināto iekārtu tolaik parakstīja vadītājs Andrejs Pavārs, bet Iepirkumu komisiju vadīja Sevastjanovs. Rīgas 1. slimnīca izpilda valsts nodrošinātās kvotas un tiek finansēta no Rīgas pašvaldības.
Rīgas pašvaldības SIA ”Rīgas 1. slimnīca” valdes priekšsēdētājs Genādijs Sevastjanovs
“Nekā personīga”: Kas jums lika domāt, ka tā bija lētākā un izdevīgākā cena?
Sevastjanovs: Bija konkurss.
“Nekā personīga”: Tas bija vislētākais piedāvājums?
Sevastjanovs: Jā!
“Nekā personīga”: Un Jums nekādu saistību ar viņiem nav?
Sevastjanovs: Nekādu!
“Nekā personīga”: Konkurss bija godīgs?
Sevastjanovs: Jā!
Kompānija “Tradintek” ir amerikāņu konglomerāta ”GE” pārstāvis Latvijā, uzņēmuma īpašnieks ir lietuvietis Vids Morkūns.
“Es nekā nevaru to izskaidrot [cenu starpību]. Es nezinu komplektāciju, kādu iegādājās ARS. Ražotāju. Tur ir nianses. Cenu starpību veido komplektācija. Bet pie magnētiskās rezonanses to nevar pat salīdzināt. 1. slimnīcā ir par kārtu augstāka klase, nekā iegādājās ARS,” norāda SIA “Tradintek” valdes loceklis Aleksandrs Packevičs.
“Nekā personīga”: Ir kāda no programmām, kas ir jums un nav ARS?
Packevičs: Ir ļoti daudz, kas nav ARS, un vispār nav iespējams pielikt klāt.
“Nekā personīga”: Jūs varētu nosaukt?
Packevičs: Nevaru!
“Nekā personīga”: Varbūt varam sazvanīties vēlāk un Jūs varētu apskatīties?
Packevičs: Es jums pateikšu vienu lietu. Mēs vispār nedrīkstam sniegt interviju pēc “GE” noteikumiem. Tā kā es ar jums runāju, es jau tos pārkāpju.
“Es neesmu speciālists medicīnas aprīkojuma jomā, tas ir viens. Otrs, tas bija pirms četriem gadiem, kad es vēl nebiju kapitāldaļu turētājs uzņēmumā valdei. Bet, ņemot vērā, ka medicīnas aprīkojumam ir tik niansēta specifikācija, es atturētos komentēt, vai tas varētu būt lētāk, vai dārgāk,” stāsta Rīgas vicemērs, Rīgas 1. slimnīcas kapitāldaļu turētājs Vadims Baraņņiks (S).
Rīgas 1. slimnīcas kapitāldaļu turētāja pienākumus no atstādinātā mēra Nila Ušakova (S) ir pārņēmis vicemērs, partijas biedrs Baraņņiks. Viņš šonedēļ vēl nepieņēma lēmumus attiecībā uz Sevastjanovu, aizbildinoties ar vēl smagākiem jautājumiem, piemēram, Deglava tilta slēgšana.
“Sākumā es uzdošu jautājumus uzņēmuma valdei, tad pieņemšu lēmumu, vai nepieciešami kādi papildus pasākumi,” piebilda Baraņņiks.
Lai arī Rīgas vicemērs solīja šonedēļ tikties ar Sevastjanovu, tas nenotika.
Interesanti, ka kompānija “Tradindek” nesen uzvarējusi valstij piederošajā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes konkursā, kur trīs teslu magnētiskā rezonanses iekārta jau maksājusi tikai nedaudz virs miljona. Neilgi pēc tam slimnīca no šīs firmas bez konkursa iegādājās trīs datortomogrāfus par diviem miljoniem.
Foto: F64