Deputāts: Iepakojuma depozīta ieviešana 2020. gadā nav reāla
Ieviešot dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu, tajā varētu iekļaut ne tikai stikla un plastmasas pudeles, bet arī tetrapakas, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides un klimata apakškomisijas priekšsēdētājs Artūrs Toms Plešs (A/P).
Viņš informēja, ka tajā pašā laikā pircējus gaida pudeļu cenu pieaugums. Ministrijas aprēķini liecina, ka sadārdzinājums varētu būt 3-4,5 centi par pudeli. “Šī pēc būtības ir investīcija tajā, ka mēs uzlaboja un sakārtojam vidi,” sacīja deputāts, skaidrojot, ka depozīta sistēma veicina iepakojumu nodošanu otrreizējai pārstrādei, samazinot PET pudeļu, stikla un skārda iepakojumu nonākšanu poligonos vai apkārtējā vidē.
Saskaņā ar esošajiem aprēķiniem, depozīta sistēmas izmaksas varētu būt 24-27 miljoni eiro, kas netiktu segti no valsts budžeta.
Paredzams, ka iepakojuma sadārdzinājums veidosies no divām komponentēm. Pašlaik paredzētā depozīta maksa ir 10 centi par taras vienību, kuru, nododot atpakaļ, būs iespējams atgūt samaksāto; tajā ietilpst arī 3-10 centi par sistēmas apsaimniekošanas izdevumiem.
“Tradicionāli depozīta sistēma aptver dzērienu iepakojumu, kas ir PET pudeles, stikla pudeles, skārdenes, ūdens, saldināti dzērieni, alus. Taču ir skaidrs, ka šī daļa kopējā atkritumu apjomā ir savā ziņā ne pārāk liela,” atzina deputāts.
Tajā pašā laikā deputāts šaubījās, ka sistēmu izdosies ieviest līdz 2020. gadam, bet vienlaikus viņš cer, ka sistēmu izdosies ieviest šī Saeimas sasaukuma laikā.
Kā zināms, depozīta sistēma paredz iespēju iedzīvotājiem atgūt samaksāto depozīta maksu par iepakojumu, nododot iztukšoto dzēriena iepakojumu tirdzniecības vietā, iepakojuma pieņemšanas punktā vai dalītas atkritumu vākšanas laukumā, kur būs izvietoti pieņemšanas automāti vai pieņemšana notiks manuāli. Tirgotājiem, kas pārdod dzērienus depozīta iepakojumā, būs pienākums informēt patērētājus par iespējām nodot atpakaļ šo iepakojumu, norādot redzamā veidā tuvāko pieņemšanas vietu un darba laikus, ja iepakojuma pieņemšana nenotiks pašā veikalā.
Foto: Pexels