LIZDA: Skolu optimizācija nepalīdzēs iegūt naudu pedagogu algām
Skolu tīkla optimizēšana nenesīs pietiekami lielu ietaupījumu, lai uz tā rēķina varētu celt pedagogu algas plānotajā apmērā, otrtdien intervijā Latvijas Radio apgalvoja Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.
Viņa informēja, ka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība nākamnedēļ sasauks Padomes ārkārtas sēdi, lai lemtu par tālāko rīcību saistībā ar 2019. gada valsts budžeta projektu, kurā nav paredzēts finansējums pedagogu darba samaksas pieaugumam.
“Mēs prasām, lai valdība pildītu Izglītības likumu un apstiprināto darba samaksas grafiku. Mēs prasām cienīgu atalgojumu pedagogiem un lai tiek pildītas spēkā esošas likuma normas. Vai varam runāt par “vienu likumu un vienu taisnību visiem”, ja valsts izpildvara pati neievēro pieņemtos lēmumus? 20. februārī lemsim par turpmāko, neizslēdzot arī proaktīvu rīcību,” atzina LIZDA vadītāja.
Intervijā Latvijas Radio viņa pauda sašutumu par esošo situāciju, norādot, ka “tad, kad valstij ir jāglābj kāda banka vai uzņēmums, tad vienmēr izdodas atrast naudu, bet tad, kad tiek runāts par cilvēkiem, tad finansējumu atrast nesanāk.”
Viņa uzsvēra, ka, piemēram, 2018. gadā, slēdzot vai reorganizējot 64 izglītības iestādes, fiskālais ieguvums bija 1,4 miljoni eiro, taču skolotāju algām nepieciešami 27 miljoni eiro. “Tad ir jautājums, cik daudz skolas ir jāaiztiek, lai iegūtu 27 miljonus eiro?” vaicāja Vanaga
Kā zināms, grafiks paredzēja pakāpeniski palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes vispārējā izglītībā, t. sk, pirmsskolā un speciālajā izglītībā, profesionālajā izglītībā, interešu izglītībā, kā arī augstskolās un koledžās.
Zemāko mēneša darba algas likmi pedagogiem no pašreizējiem 710 eiro plānots celt līdz 750 eiro – 2019. gada septembrī, 790 eiro – 2020. gada septembrī, 830 eiro – 2021. gada septembrī un 900 eiro – 2022. gada septembrī. Grafiks paredz arī augstskolu un koledžu mācībspēku zemākās mēneša darba algas likmes pakāpenisku palielināšanu no 2019. gada līdz 2022. gadam.
Valdība paziņojusi, ka pretēji solītajam, pedagogu algu celšana būs Izglītības un zinātnes ministrijas prioritāte 2020. gada budžetā.
Foto: Saeimas kanceleja