Mediķu arodbiedrība prasa nesamazināt nakts “ātrās palīdzības” brigāžu skaitu
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) iesniegusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadībai strīda prasību – nemazināt NMPD Latgales, Vidzemes un Zemgales reģionos diennakts brigāžu skaitu. Tikmēr NMPD vadība arodbiedrības pārmetumus noraida.
Arodbiedrība uzsver, ka Latvijas Satversmes 111. pants nosaka, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Līdz ar to veselības aprūpes pieejamība un kvalitātes nodrošināšana ir viena no galvenajām valsts pārvaldes funkcijām, bet neatliekamā medicīniskā palīdzība ir neatņemams cilvēktiesību elements.
“Turpretim NMPD vadībās veiktās reformas izraisījušas lavīnveida efektu, kā rezultātā neatliekamās palīdzības gaidīšana kļuvusi ilgāka – it īpaši reģionos. Tas izraisa pastāvīgus konfliktus starp mediķiem un pacientiem, taču mediķi apzinās, ka diennakts brigāžu samazinātā skaita dēļ problēma šobrīd nav efektīvi risināma,” uzskata arodbiedrība.
Pēc LVSADA priekšsēdētāja vietnieces Līgas Bāriņas sacītā, brigāžu samazināšana, likvidējot pilnvērtīgu nakts maiņu, radījusi nevajadzīgas grūtības arī NMPD darbiniekiem. Pēc plkst. 22.00 daudziem neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēs nodarbinātajiem nav iespējas nokļūt mājas, jo vairs nekursē sabiedriskais transports, tāpēc viņi ir spiesti nakšņot darba vietā.
LVSADA šos jautājumus ir pārrunājusi ar NMPD vadību, bet risinājums diemžēl nav atrasts. Tāpēc LVSADA padome ir pieņēmusi lēmumu par kolektīvā interešu strīda procedūras sākšanu.
Tikmēr NMPD direktore Liene Cipule šorīt “900 sekundēs” norādīja, ka pārmaiņas nepieciešamas, jo no 1. janvāra mediķi vairs nevarēs strādāt virsstundas, kas apgrūtinās brigāžu komplektāciju. Plānotās izmaiņas paredz līdz gada beigām pārveidot 18 esošās diennakts brigādes par dienas brigādēm, tādējādi nodrošinot principu – jo vairāk izsaukumu, jo vairāk brigāžu.
“Mēs nepārtraukti, raugoties uz to, kā mēs tiekam galā ar operatīvo situāciju nakts stundās, kad ir šis samazinājums veikts, varam apgalvot, ka pašlaik nav izmaiņu, un mēs tiešām spējam tikt galā ar visiem izsaukumiem laicīgi. Šis mums ļauj arī stiprināt dienas resursu vietā kur bija problēmas ar darbiniekiem,” norāda Cipule.
Arodbiedrība gan uzskata, ka notiekošā reforma arī negatīvi ietekmēs mediķu atalgojumu, jo par darbu naktī mediķi saņēma piemaksu 75% apmērā. Lai mazinātu finansiālo ietekmi, šogad dienas brigādes strādājošie saņems 15% piemaksu.
“Ja man jārunā par interesēm, tad galvenās intereses, uz kurām dienests orientējas, organizējot savu darbu, ir pacientu un sabiedrības intereses, un tikai otrajā vietā tiešām ir darbinieku intereses,” pauž NMPD direktore Cipule.
Jau vēstīts, ka lai esošo resursu ietvaros efektīvāk nodrošinātu savu pamatfunkciju – neatliekamās palīdzības sniegšanu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests veic izmaiņas brigāžu darba organizācijā, vienlaikus saglabājot esošo brigāžu skaitu un izvietojumu (188 brigādes 103 vietās Latvijā).
Foto: NMPD