ES apņēmusies darīt visu, lai Irānas kodolvienošanās paliktu spēkā
Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri šodien tiksies, lai spriestu par Irānas kodolvienošanās nākotni. ES vienojusies darīt visu, lai Irānas kodolvienošanās paliktu spēkā.
Kā zināms, šis jautājums nonācis ES valstu uzmanības centra pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps maija sākumā paziņoja, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma. Šis paziņojums satraucis vairākas ES valstis, kas prezidenta lēmuma uzskata par pārsteidzīgu. Tās vienojušās turpināt dalību Irānas kodollīgumā un aizstāvēt tās kompānijas, kas sadarbojas ar oficiālo Teherānu.
Politiķi tikšanās laikā plāno apspriest taustāmus soļus, kā saglabāt šo starptautisko līgumu pēc ASV lēmuma izstāties no tā.
Arī Irānas pārstāvji mudina Eiropu pasteigties ar lēmuma pieņemšanu, jo drīzumā stājas spēkā daļa no atkārtoti ieviestām ASV sankcijām. Irāna devusi Eiropas Savienībai 60 dienas, lai pēc ASV prezidenta Donalda Trampa lēmuma izstāties no kodolvienošanās, garantētu tās turpināšanu.
Irānas prezidents Hasans Ruhani paziņoja, ka kodolvienošanos vēl var glābt, ja to atbalstīs pārējās valstis, kas to ir parakstījušas – Francijas, Lielbritānija, Krievija, Ķīna un Vācija.
Tajā pašā laikā Polija nesen ir paziņojusi, ka Eiropai vajadzētu izrādīt lielāku izpratni pret Amerikas bažām, kas noveda pie izstāšanās no Irānas līguma.
Kā atzinusi Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni, situācija nebūt nav vienkārša. “Mēs darbojamies ļoti sarežģītos apstākļos. To zina gan Eiropas iedzīvotāji, gan Irānas iedzīvotāji, gan arī visu pušu vadītāji. Mēs esam apņēmības pilni panākt, ka Irānas kodolvienošanās paliek spēkā,” paziņoja Mogerīni.
Kā zināms, Irānas kodollīgumu parakstīja septiņas valstis, tajā skaitā ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija. Šīs valstis aicinājušas Trampu neizstāties no vienošanās, norādot, ka tas būtu zaudējums visiem.