Vēršas Ekonomikas ministrijā aicinot atcelt OIK
Latvijas Sociāldemokrātiskā Strādnieku partijas (LSDSP) valdes loceklis Raimonds Lejnieks – Puķe ir vērsies Ekonomikas ministrijā ar iesniegumu, lūdzot atcelt OIK. OIK atcelšanas nepieciešamību Raimonds pamato ar to, ka tā faktiski ir pretlikumīga.
“Latvijas valsts politiķī un amatpersonas uzlikdamas, Latvijas iedzīvotājiem maksāt elektroenerģijas Obligātā iepirkuma komponenti (OIK) ir pārsniegušas viņiem piešķirtās dienesta pilnvaras un klaji pārkāpušas spēkā esošo Latvijas likumdošanas aktu prasības. Šāda apzināti plānota rīcība ir radījusi būtisku materiālos zaudējumu/kaitējumu katrai mājsaimniecībai un Latvijas ekonomikai kopumā.” norāda Lejnieks – Puķe.
Viņš savā iesniegumā norāda, ka: “Satversmes VIII nodaļas sadaļas Cilvēka pamattiesības ir rakstīts 91. punkts nosaka, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Taču, realitātē, šo Satversmes punktu daudzas valsts amatpersonas ignorē, bieži pieņem pretlikumīgus, pret tautas interesēm vērstus, lēmumus un paliek nesodītas. Šāda Satversmes un citu spēkā esošu likumdošanas aktu prasību ignorēšana, patvaļīga traktēšanas ir pretlikumīga.
Visšokējošākais valsts amatpersonu patvaļas piemērs ir Obligātā iepirkuma komponente (OIK). Valsts iekasē OIK no visiem elektroenerģijas lietotājiem kā speciālu, obligātu maksājumu, ko pievieno elektrības cenai. Atbilstoši likumdošanai valsts ir tiesīga iekasēt no iedzīvotājiem tikai nodokļus un nodevas. Jautājums – vai OIK ir nodoklis/nodeva? Nē! Tā ir amatpersonu patvaļa. Likumā “Par nodokļiem un nodevām”, 8.pants (Valsts nodokļu veidi un tiem atbilstošie likumi) OIK nav minēta, tātad OIK no elektroenerģijas lietotājiem tiek iekasēta nelikumīgi. Minētā likuma 2.pants. Likuma darbības sfēra (4) – Ja Ministru kabineta noteikumos vai vietējo pašvaldību saistošajos noteikumos ir iekļautas normas, kas paredz obligātus maksājumus, kuri atbilst šā likuma 1. pantā minētajiem terminiem “nodoklis”, “nodeva” vai “pašvaldības nodeva”, bet kuri nav paredzēti šajā likumā, tad šādu normu piemērošana nav pieļaujama tikmēr, kamēr nav stājušies spēkā atbilstoši grozījumi šajā likumā.
Tas nozīmē, ka valsts amatpersonas, kuras šādu lēmumprojektu sagatavoja (cilvēki ar juridisku izglītību) un lēmuma pieņēmēji (MK, prezidents, ministri) pieņēmušas lēmumu par OIK ieviešanu ir pārsniegušas savas dienesta pilnvaras un ir saucamas pie kriminālatbildības (Krimināllikuma XXIV nodaļa, Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā.). Likumu nezināšana neatbrīvo no atbildības. Tas attiecināms arī uz valsts amatpersonām.”
“Faktiski ikviens, kas lieto elektrību ir no valsts puses apkrāpts”, Tā Raimonds Lejnieks – Puķe.
Foto: Pixabay