Abu Meri: E-veselība kā sistēma faktiski neeksistē
E-veselība šobrīd nefunkcionē pilnā apjomā un kopš sistēmas ieviešanas faktiski ir pieejama vienīgi e-recepte un e-veselības lapa, kas ir tikai maza daļa no sistēmas. Iekams kļūdas nav izlabotas un tā nav kvalitatīva kopumā, partija “Vienotība” paziņojusi, ka nevar atbalstīt papildus līdzekļu piešķiršanu sistēmas tālākai izstrādei.
“Atbildes pēc būtības par to, kādēļ e-veselība funkcionē nekvalitatīvi, no Veselības ministrijas ierēdņiem mēs šodien nesaņēmām, un mums ir nopietnas bažas par papildus finansējuma piešķiršanas lietderību, iekams nav labotas kļūdas. Šobrīd e-veselība nedz pacientiem, nedz ārstiem nesniedz tās iespējas, ko no šādas sistēmas sabiedrība sagaida 21. gadsimtā,” norāda “Vienotības” frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri.
“Vienotības” ieskatā veselības nozares sakārtošana ir viens no šīs valdības svarīgākajiem uzdevumiem, lai sabiedrībai būtu pieejama kvalitatīva veselības aprūpe. E-veselība ir nozarē ilgi gaidīts un nepieciešams produkts, taču līdz ar tās ieviešanu tiek saņemtas pastāvīgas sūdzības par tehniskām problēmām.
“Pacientu datiem e-veselības sistēmā ir jābūt drošībā un sistēmai ir jāfunkcionē stabili, neradot sarežģījumus pacientiem,” uzver Hosams Abu Meri.
Jau ziņots, no 2018. gada 1. janvāra Latvijā tiek uzsākta obligāta valsts E-veselības sistēmas lietošana. Tā paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.
Tomēr šī gada pirmajās darbdienās sistēmas darbībā tika novēroti īslaicīgi traucējumi, kas radījušas neērtības iedzīvotājiem un speciālistiem.
Šobrīd vairāk nekā 90 % gadījumu zvani tiek saņemti no ārstniecības personām un farmaceitiem, kuri vēlas konsultēties par E-veselības lietošanu. Visbiežāk speciālistus interesē, kā elektronizēt papīra recepti vai darbnespējas lapu, ja tā ir izsniegta pirms šī gada 1. janvāra. Atbalsta dienesta pakalpojumus aktīvi izmanto ārsti, kuri E-veselības lietošanas līgumu noslēdza tikai pagājušā gada nogalē un vēl nav pilnībā apguvuši visas sistēmas lietošanas nianses.
Foto: Saeimas kanceleja