Vēl piecām elektrostacijām anulētas izsniegtās atļaujas
Ekonomikas ministrija (EM) anulējusi atļaujas pārdot elektroenerģiju “obligātās iepirkuma komponentes” ietvaros vēl piecām elektrostacijām, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” atzina ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Viņš norādīja, ka vēl piecām stacijām atļaujas jau anulētas. “Mēs esam pabeiguši darbu pie kārtējo piecu staciju izvērtēšanas un tūlīt nosūtīsim arī atbilstošus lēmumus uzņēmējiem par atļauju atcelšanām,” sacīja ministrs.
Viņš neizslēdza, ka uzņēmumi varētu vērsties tiesā, lai likumīgā veidā iegūto atļauju atcelšanu, atzīstot, ka ministrija ar to rēķinās. “Ir ļoti svarīgi, ka iedzīvotājiem ir pārliecība, ka šis obligātā iepirkuma komponentes maksājums, ko mēs katrs maksājam no sava maciņa, vai uzņēmēji maksā no saviem kontiem, tiek iekasēts par likumīgām darbībām,” teica ministrs.
Jau vēstīts, ka Ekonomikas ministrija pārbaudēs konstatējusi aptuveni 40 aizdomīgie subsidētās elektrības ražotāji, kas saņem “obligātā iepirkuma komponentes” jeb OIK maksājumu.
Izvērtējot sistēmu kopumā, ministrija secinājusi, ka uzraugošajām iestādēm trūkst instrumentu, lai kontrolētu un uzraudzītu sistēmu. Saistībā ar to EM virzīs grozījumus noteikumos, lai šo situāciju mainītu.
Jau vēstīts, ka saistībā ar televīzijas kanālā TV3 šī gada 15.oktobrī raidījumā “Nekā Personīga” izskanējušo informāciju par vairākiem uzņēmumiem, kas varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā, Ekonomikas ministrija iesniedza pieteikumu Valsts policijai ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu pret AS “Sadales tīkls” un SIA “Rīgas Enerģija” par iespējami notikušu noziedzīgu nodarījumu.
Saskaņā ar izsniegto atļauju SIA “Rīgas Enerģija” līdz 2017. gada 5.oktobrim bija jāuzsāk elektroenerģijas ražošana koģenerācijā. Lai pārliecinātos, ka stacija ir uzsākusi elektroenerģijas ražošanu koģenerācijā, ir jābūt sistēmas operatora, t.i. AS “Sadales tīkls”, parakstītam aktam par elektrostacijas atzīšanu kā derīgu paralēlam darbam ar sistēmu un atļaujai par elektrostacijas pieslēgšanu sistēmai AS “Sadales tīkls” uz pārbaudes laiku ne mazāku kā 72 stundas.
Tomēr raidījuma “Nekā Personīga” filmēšanas laikā uzņēmuma SIA “Rīgas Enerģija” teritorijā netika konstatēta elektroenerģijas ražošana.
Tādēļ Ekonomikas ministrija pērn lūgusi Valsts policiju pārbaudīt iespējamās krāpnieciskās darbības.
Foto: Pixabay