Pie Saeimas ēkas piketē pret veselības “tirgošanu”
Šorīt pie Saeimas ēkas aptuveni 20 cilvēki ar plakātiem un ragavām piketē pret pirmajā lasījumā pieņemto Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu un tajā iekļauto normu, kas paredz, ka veselības aprūpes pakalpojumu klāsts ir saistīts ar veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām.
Viens no piketētāju simboliem ir ragavas, jo tās rada tiešas asociācijas ar latviešu tautas pasakās sastopamo rīcību, kad “liekās mutes” ar ragaviņām aizvelk uz mežu nomirt”, uzsverot netaisnību pret cilvēkiem, kas cietīs, ieviešot attiecīgās likuma normas.
Partija “Progresīvie”, kas ir piketa autori, uzskata, ka ir viens princips, ko pārkāpt 21. gadsimtā nav pieļaujami — nedrīkst atņemt tiesības uz veselības aprūpi tiem, kuri par to nevar samaksāt.
Likumprojekta anotācija paredz vairāk nekā 15 miljonu eiro lielus ienākumus no 300 000 “nodokļu nemaksātāju”, tomēr nav izvērtējuma, kādas konkrēti sabiedrības grupas aptvers šie 300 000. Tāpat nav arī izvērtējuma, vai patiešām tie ir ļaunprātīgi “nodokļu nemaksātāji”, vai cilvēki, kuri objektīvu apsvērumu dēļ nonākuši apstākļos, kas liedz viņiem gūt ienākumus, no kuriem maksājamas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Piemēram, mājsaimniece, kura audzina vairākus bērnus un rūpējas par lauku saimniecību, tādēļ nevar strādāt algotu darbu; mikrouzņēmumu darbinieki; cilvēki, kuri ir invaliditātes statusa kārtošanas procesā; 3. grupas invalīdi, sezonālo darbu strādājošie u.c.
“Likumprojekts balstās uz bezatbildīgi vienkāršotu taisnīguma izpratni, pieņemot, ka cilvēks, kas nemaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas, ir nodokļu nemaksātājs un tādēļ tam nepienākas pilns veselības aprūpes pakalpojumu grozs,” skaidroja partijā.
Šodien likumprojekts pirms otrā lasījuma tiks izskatīts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā.
Kā ziņots iepriekš, likumprojekts paredz, ka valsts apmaksātajā medicīniskās palīdzības minimumā, kuru saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no veikto sociālo iemaksu apmēra, ietilps neatliekamā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi un ārstēšanai paredzētās zāles un medicīniskās ierīces, kas tiek kompensētas no valsts budžeta.
Bet, lai saņemtu veselības aprūpes pilno grozu, kurā ietilpst pārējie valsts apmaksātie pakalpojumi, iedzīvotājam jābūt valsts obligātajai veselības apdrošināšanai.
Foto: Shutterstock