Jau gadu darbojas e- veselība. Tikai 30% ģimenes ārstu noslēguši līgumus
Lai arī apritējis gads kopš Latvijā pieejami e-veselības pakalpojumi, tikai 30% ģimenes ārstu noslēguši e-veselības līgumus.
Gada laikā, kopš ārstniecības iestādēm un aptiekām brīvprātīgai lietošanai ir pieejami valsts E-veselības sistēmas pakalpojumi, būtiski pieaudzis to lietošanas gadījumu skaits. Sistēmu aktīvi lieto arī iedzīvotāji, kuri jau šobrīd saņem e-darbnespējas lapas, e-receptes vai vēlas izmantot citus E-veselības pakalpojumus. Kopumā E-veselības lietotāji autorizējušies sistēmā vairāk nekā 1,3 milj. reižu.
Kā pirmdien vēsta LTV raidījums “Rīta Panorāma”, kopš pagājušā gada septembra e-veselības sistēmā atvērtas apmēram 33 tūkstoši e-darbnespējas lapas un izrakstītas 45 tūkstoši e-receptes. Tomēr liela daļu ārstu tā arī līdz šim brīdim e-veselības sistēmu neizmanto.
“Lai arī E-veselības sistēmas obligāta izmantošana ir pārcelta uz 2018. gada 1. janvāri, ikvienam ārstam ir būtiski pašam pārliecināties, kāda ir tās lietošana ikdienā. Tāpēc ārsti tiek aicināti uzsākt darbu E-veselības sistēmā vēl brīvprātīgajā periodā, lai janvārī justos droši un pārliecināti par savām E-veselības lietošanas prasmēm – neatkarīgi no tā, vai ārsts lieto konkrētu informācijas sistēmu vai E-veselības portālu”, jau iepriekš paudusi Linda Freimane, NVD direktores vietniece informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos
Viņa LTV norāda, ka šobrīd līgumus par e-veselību ir noslēguši 30% ģimenes ārsti. Tajā pašā laikā, piemēram, stacionārās iestādes ir noslēgušas līgumus jau pilnā apjomā. Piemēram, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca receptes izraksta tikai un vienīgi e-veselības sistēmā.
E- veselības jautājums ir kļuvis arī par vienu no iemesliem ģimenes ārstu streikiem. Ģimenes ārstu asociācija jaunajā sistēmā saskata daudzus trūkumus.
Asociāciju neapmierina, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.
Nacionālais veselības dienests atgādina – no nākamā gada 1.janvāra e-veselības izmantošana ārstiem būs obligāta. Tāpēc visi ir aicināt jau laicīgi slēgt līgumus, lai nav tā, ka gada sākumā ārsti jauno sistēmu vēl nav apguvuši un tāpēc pacientiem rodas problēmas.
Vienlaikus NVD vērš uzmanību, ka informācija par E-veselības sistēmā izrakstītajām e-darbnespējas lapām, e-receptēm, vizuālās diagnostikas izmeklējumiem un cita ārstu ievadītā medicīniskā informācija E-veselības sistēmā uzkrājas pakāpeniski, ārstniecības personām un farmaceitiem arvien aktīvāk izmantojot E-veselību. Attiecībā uz pacientu vēsturiskajiem medicīnas pamatdatiem – ārsts izvērtē, kuru medicīnisko informāciju ir nepieciešams ievadīt E-veselības sistēmā.
Foto: Shutterstock