Reirs: Izdienas pensiju sistēmu vajadzētu reformēt, taču tam nav politiskā griba
Izdienas pensiju sistēmu Latvijā vajadzētu reformēt, taču tam nav jūtama politiskā griba. Tā intervijā LTV raidījumā „Rīta panorāma” sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs (V).
Arī viņš saprot, ka izdienas pensiju jomā reformas ir vajadzīgas, tomēr Labklājības ministrijai (LM) ar šīm pensijām gan neesot nekāda sakara, jo tās aprēķina dažādu nozaru ministrijas. Vienlaikus viņš atzīst, ka ministrija veikusi aptauju, kurā noskaidrojies, ka ministrijas dalās divās daļās – tādās, kas vēlas izmaiņas sistēmā, un tādās, kas tās nevēlas.
„Izmaiņas sistēmā pārsvarā nevēlas tās ministrijas, kuru jomās izdienas pensijas jau piešķir, bet izmaiņas vēlas ministrijas, kuru jomās šo pensiju nav, turklāt šīs ministrijas vēlas izmaiņas, lai arī pašas atsevišķu nozaru darbiniekiem sāktu maksāt izdienas pensijas,” norādīja Reirs.
Ministrs uzskata, ka izdienas pensijas vajadzētu saglabāt tikai tajās jomās, kur cilvēki tiešām veic dzīvībai bīstamus uzdevumus, piemēram, karavīriem un iekšlietu sistēmā.
Savukārt citās nozarēs ar izdienas pensiju instrumentu tiekot mēģināts risināt darbinieku piesaistes un slikta atalgojuma problēmas, bet pieredze rādot, ka tas īpaši nestrādā, piemēram, izdienas pensijas neatliekamajā medicīnā nevis noturēja kadrus, bet tieši veicināja to, ka vecāka gadagājuma mediķi agrāk pensionējās un pameta dienestu.
Jau vēstīts, ka kamēr plašāks risinājums tiek gaidīts, Finanšu ministrija piedāvā precizēt apdrošināšanu riska grupām, lielākus bonusus dodot par iespējamu invaliditāti, kas var būt radusies, pildot darba pienākumus. Tāpat varētu veikt iemaksas uzkrājošajā pensiju fondā 100 eiro apmērā ik mēnesi.
Šādu modeli iecerēts testēt Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Pēc finanšu ministres Danas Reiznieces – Ozolas (ZSS) domām, tas varētu būt par pamatu kopējas izdienas pensiju sistēmas pārskatīšanai.
Foto: Saeimas kanceleja