Lembergs: No nodokļu izmaiņām cietīs nabadzīgās pašvaldības
Šonedēļ norisinājās paplašinātā Ministru kabineta (MK) komitejas sēde, kurā tika skatīts MK un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) domstarpību un vienošanās protokola projekts. Diskusiju laikā tika panākta vienošanās, ka pašvaldību ieņēmumi no nodokļiem turpmāk veidos vismaz 19,6% no valsts konsolidētā kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem. Ventspils mērs Aivars Lembergs uzskata, ka pašvaldībām tomēr vajadzēja cīnīties par lielāku garantēto nodokļu ieņēmumu daļu.
“Faktiskais īpatsvars, ko no valsts kopbudžeta ieņēmumiem saņem pašvaldības, pēdējos divus gadus veidoja 19,8%. Garantētie 19,6% rada caurumu pašvaldību budžetos – apmēram ap 18 miljoniem eiro. Uz katru Latvijas iedzīvotāju pašvaldības iekasēs par 4,5 eiro mazāk. Ventspils gadījumā tas ir apmēram par 200 000 eiro mazāk. Ko par šo summu var izdarīt? Par šo summu var atremontēt deviņas bērnudārza grupiņas – katrā bērnudārzā gandrīz pa vienai. Tā ir arī summa, par kādu mēs dotējam pusdienas skolā,” preses konferencē klāstīja Lembergs.
Viņš norādīja, ka nodokļu reforma ir par labu Rīgai un Pierīgai, bet lielākās cietējas būs nabadzīgās pašvaldības. “Visiem pietrūks, bet īpaši pietrūks nabadzīgajām pašvaldībām. Vismazāk no tā cietīs Rīga,” prognozēja Lembergs, skaidrojot to ar valdības plāniem uzlikt valsts kapitālsabiedrībām pienākumu valsts budžetā ieskaitīt lielākas dividendes.
Viņš klāstīja, ka nav šaubu, ka dividenžu summas, ko izmaksās īpašniekiem, nekoncentrēsies Talsos, Kuldīgā, Zilupē, Rēzeknē vai Daugavpilī, bet Rīgā un bagātajā Pierīgā.
Vienlaikus viņš atzina, ka pašvaldības nav izrādījušas pienācīgu interesi par šo tēmu. Viņš min, ka tas varētu būt saistīts ar pašvaldību vēlēšanām.
“Pa to burzmu mana balss bija diezgan liels saucējs tuksnesī, bet kaut ko mēs panācām, jo sākotnējais variants bija vienkārši katastrofāls – tad tas caurums pašvaldību budžetos bija kādi 300 miljoni eiro, bet Ventspils pašvaldības budžetā bija pat pie diviem miljoniem mīnusā,” sacīja Lembergs, atzīstot, ka vienošanas starp LPS un valdību tomēr varot uzskatīt par sava veida kompromisu.
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka pašvaldībām vajadzēja cīnīties par 19,8% no valsts konsolidētā kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem.