Čakša: Par mediķu prasībām turpinās sarunas plašākā lokā
Veselības ministre Anda Čakša apšauba, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija pārstāv visus savus biedrus un uzskata, ka ir jādod iespēja izteikties ģimenes ārstiem pašiem.
Intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma”, Čakša norādīja, ka sarunas par streiku varētu turpināt plašākā lokā, jo pašlaik esot grūti saprast, vai ministrija runā ar ģimenes ārstiem vai tikai ar asociācijas vadību.
“Mans piedāvājums, ka mēs veidosim diskusiju plašākā formātā, jo man vairs nav pārliecības, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija būtībā pārstāv savus biedrus,” sacīja ministre, norādot, ka šobrīd vairāk ir iestājusies pozīcija – nevis meklēt veidu, kā darīt, bet kā nedarīt.
Čakša kritizēja asociācijas aicinājumu kolēģus neparakstīt e-veselības līgumu, jo tas liecinot par nevēlēšanos mainīties un attīstīties.
“Šobrīd neizdodas vienoties par finansējumu,” pauda Čakša, norādot, ka no valdības puses jauns piedāvājums saistībā ar finansējumu nebūs.
Jau vēstīts, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA), izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, neparakstīs vienošanos. Streiks turpināsies līdz 1. oktobrim, taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus.
Veide žurnālistiem paziņojusi, ka redzot situāciju un saņemot pacientu zvanus, nolemts mainīt protesta formu, kas paredz dienā pieņemt ne vairāk kā 20 pacientus.
Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu.
Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu.
Valdības piedāvātā vienošanās projekts paredz, ka Ministru prezidents un veselības ministre apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” definētajam.
Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.
Tāpat tiek piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017. gada 15. septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā, nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.
Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018. gada 1. janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (E-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar E-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts E-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.
Tāpat vienošanās paredzētu līdz 2018. gada 1. janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.
Foto: Veselības ministrija