Rezidenti tomēr neaizstās ģimenes ārstus streika laikā
Veselības ministrija ģimenes ārstu streika laikā aicinājusi veselības aprūpi nodrošināt rezidentiem. Neesot gatavi kļūt par streiklaužiem, ārsti rezidenti atteikušies aizstāt ģimenes ārstus viņu pieteiktās protesta akcijas laikā.
Vēstulē “Par rezidentu iesaisti krīzes situācijā” ministrija universitātēm lūgusi pārplānot rezidentūras studijas, nodrošinot 24 stundu dežūras – pa astoņām stundām. Izmaiņas VM lūdz veikt uz laiku, kamēr ģimenes ārsti nesniedz veselības aprūpes pakalpojumus.
Rezidentu padomes biedri vienojušies neatbalstīt VM ieceri, norādot, ka viņi jau tagad strādā 240 stundas mēnesī. Viņu likme uz papīra ir trīs eiro un 20 centi, un daudziem ir divas darba vietas, jo par vienu algu paēst nevar. “Visi strādā divās trijās darba vietās, man ir 240 stundas slimnīcā gan kā rezidentam, gan kā stažierim,” LTV saka Jauno ārstu asociācijas valdes pārstāvis Artūrs Balodis.
Arī Stradiņa slimnīcas rezidentu padomes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis stāsta, ka rezidenti vēlas atbalstīt ģimenes ārstus un šis ziņojums liek justies kā streiklaužiem, jo visi rezidenti atbalsta šo streiku.
Rezidents drīkst strādāt tikai apmācīt tiesīga ārsta uzraudzībā, proti, par viņa lēmumiem atbild sertificēts ārsts ar stāžu. Šajā gadījumā ir plānoti divi kabineti, kuros dežurētu rezidenti, un viņus uzraudzītu viens pieredzējis ārsts. Stradiņa slimnīcā ir vismaz 150 rezidentu, jādežūrē būtu ģimenes ārsta specialitātes studentiem, pakāpeniski iesaistot pārējos, arī ķirurgus un ginekologus.
Stradiņa slimnīcas vadītāja atzīst, ka piespiest ar varu, protams, viņa rezidentus nevar. Taču kā darba devēja var nozīmēt dežūrēt šajos kabinetos.
Par gatavību strādāt ģimenes ārstu vietā paziņojusi Bērnu klīniskā universitātes slimnīca – tā uzņemsies vairākas ģimenes ārstu funkcijas – izrakstīt zīmes bērniem, kuri dodas uz diennakts vasaras nometnēm, un receptes bērniem ar hroniskām saslimšanām, reģistrēt un slēgt slimības lapas saslimušā bērna vecākiem.
Ziņots, ka ar 3.jūliju Latvijas slimnīcās sāksies brīvprātīga brīdinājuma protesta akcija, kurā mediķi atteiksies strādāt normālo pagarināto darba laiku. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedru sapulce 26. maijā nolēma pieteikt streiku. Pirms streika pieteikšanas asociācija piedāvāja Veselības ministrijai veidot izlīgšanas komisiju, bet piedāvājums tika noraidīts.
Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.
Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.
Foto:Unsplash//https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/