Ekonomikas ministrija aicina saglabāt mikrouzņēmumu nodokļa režīmu
Ekonomikas ministrija (EM) piedāvā atsevišķos gadījumos saglabāt mikrouzņēmumu nodokļa režīmu un samazināt apgrozījuma slieksni no 100 000 eiro līdz 50 000 eiro, Latvijas Radio pastāstīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Izstrādājot alternatīvo nodokļu režīmu mazajiem uzņēmumiem, ministrija iesaka saglabāt esošo režīmu dzīvesstila uzņēmumiem, biznesa iesācējiem un kompānijām ar neregulāriem ieņēmumiem. Savukārt nodokļu optimizētājus, kuri mikrouzņēmuma nodokļa režīmu izmanto ļaunprātīgi, aktīvāk apkaros Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Lai arī iepriekš tika plānots, ka mikrouzņēmuma nodokļa režīms darbotos tikai līdz 2019.gadam, Ašeradens pauda, ka to varētu nelikvidēt, lai ļautu maziem uzņēmumiem, it īpaši reģionos, turpināt darbu. Ministrs skaidroja, ka Latvijā reģionālās atšķirības ir milzīgas, un “kamēr nespējam izlīdzināt ekonomikas izaugsmi un situāciju starp galvaspilsētu un reģioniem, šāds nodokļa režīms būtu akceptējams,” pauda Ašeradens.
Saskaņā ar ministra stāstīto, EM piedāvā sociālajām iemaksām novirzīt 95% no mikrouzņēmumu samaksātā nodokļa. Finanšu ministrija pašlaik piedāvā sociālajām iemaksām novirzīt 80% no samaksātā nodokļa.
Mikrouzņēmumu nodokļa likme šogad būs 15% iepriekšējo 9% vietā. Mazajiem uzņēmumiem – ar apgrozījumu līdz 7000 eiro gadā – nodokļa likme ir mazāka, proti, 12% no apgrozījuma.
Kā jau vēstīts, valdība gada nogalē apstiprināja pēdējā brīdī pieņemtās izmaiņas mikrouzņēmumu un sociālo iemaksu regulējumā.
Nosakot MUN likmi 15% apmērā, no 2017.gada 70,4% no MUN ieņēmumiem tiek novirzīti valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā. Savukārt ar 2018.gada 1.janvāri sociālajās iemaksās iecerēts novirzīt 80% no MUN ieņēmumiem.
Šīs izmaiņas saistītas ar ieceri pagaidām atteikties no minimālo sociālo iemaksu ieviešanas.
Tāpat tika nolemts, ka MUN režīms darbosies vēl gadu pēc tam, kad spēkā stāsies jauns regulējums mazajiem uzņēmumiem. Tāpat likuma izmaiņas paredz atteikties no nozaru ierobežojuma, kurās var darboties mikrouzņēmumi.
Foto: Saeimas kanceleja