Atalgojuma problēma veselības aprūpes nozarē samilzusi, cieš arī pacienti
Atalgojuma problēma veselības aprūpes nozarē ir ļoti samilzusi un risinājums vajadzīgs jau nākamā pusgada laikā, pauž Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Sarmīte Villere.
Intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Villere norāda, ka, lai pieliktu 10% atalgojuma dažādajām amata kategorijām, nesagraujot diferenci starp autovadītāju, ārsta palīgu un ārstu, gadā NMPD nepieciešami 3,3 miljoni eiro.
Viņa piebilda, ka atalgojuma problēma ir ļoti samilzusi su nozarē strādājošo pārstāvjiem, tai skaitā arī arodbiedrībām, pēc iespējas ātrāk vajadzētu sanākt kopā, lai definētu savas prasības un beigās apkopotā veidā nodotu tās valdībai.
Tikmēr Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs nav pārliecināts, ka šāds plāns varētu nostrādāt, jo valdība vienkārši turpinās teikt, ka tai nav naudas, vienlaikus tērējot miljonus citiem mērķiem, kas, viņaprāt, ir mazāk svarīgi nekā mediķu algas.
Viņš uzsvēra, ka 10.marts varētu būt datums, kad dzemdību speciālistiem būs jāpieņem lēmums par savu nākotnes darbu. “Varbūt viņi nebrauks prom, bet paliks strādāt turpat, taču viņi nestrādās papildu darba laiku, un tas, protams, rada diezgan lielus draudus gan pakalpojuma pieejamībai, gan pacientu drošībai,” uzsvēra arodbiedrības vadītājs, skaidrojot, ka līdzīgā situācijā ir nonākuši ne tikai dzemdību speciālisti, bet arī pārējie nozarē strādājošie, kā rezultāta cietīs pacienti.
Jau vēstīs, ka slimnīcām, kas sniedz diennakts palīdzību, jau šogad novirzīs papildu finansējumu neatliekamās palīdzības sniedzēju – mediķu, tajā skaitā dzemdību nodaļās strādājošo, algām. Kā atklāja veselības ministre Anda Čakša, papildu nauda neatliekamās palīdzības nodrošinātājiem varētu būt pieejama jau aprīli.
Nākamgad iecerēts pārskatīt finansējuma piešķiršanu un dzemdību tarifu.
Šā gada deviņiem mēnešiem, kuriem paredzēts algu pielikums neatliekamajā režīmā strādājošajiem, nepieciešami aptuveni 7 miljoni. Papildu nepieciešamā summa visam gadam ir 10 miljoni. Viņa gan piebilda, ka fiņinansējuma sadalījums esot atkarīgs no katras iestādes valdes lēmuma.
Jau vēstīts, ka Rīgas dzemdību nama vecmātes un dzemdību speciālisti ir pieprasījuši Veselības ministrijai (VM) un iestādei risināt zemā atalgojuma jautājumu, pretējā gadījumā solot darbu arī pamest. Rīgas Dzemdību nama ginekologi un dzemdību speciālisti nosūtījuši vēstuli veselības ministrei Čakšai, slimnīcas valdei un Rīgas domes vadībai, brīdinot – ja nekavējoties netiks risināts jautājums par Rīgas Dzemdību nama darbinieku darba samaksu, tad tiks apsvērta iespēja samazināt darba apjomu vai pārtraukt darba attiecības ar SIA “Rīgas Dzemdību nams”.
Pirmdien, 20. februārī, vēstuli ar tādam pašam prasībām VM nogādās arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Dzemdību nodaļā strādājošie.
Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu ķirurgu arodbiedrība pieprasa stundas likmi dubultot līdz 15 eiro par stundu pirms nodokļu nomaksas. Pēcāk viņiem pievienojās vēl kolēģi no citām slimnīcām.
Foto:Sarcifilippo/https://pixabay.com/en/users/sarcifilippo-2673565/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/