LDDK: Nodokļu nomaksa jāsasaista ar valsts apmaksātu pakalpojumu saņemšanu
Valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība būtu jāsaista ar nodokļu nomaksu. Šīs jomas finansēšanai varētu novirzīt 5% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Menģelsone sacīja, ka nodokļu nomaksa jāsasaista ar valsts apmaksātu pakalpojumu saņemšanu, īpaši izceļot veselības aprūpi.
“Mūsuprāt, ieviešot valsts obligāto veselības apdrošināšanu, tas būtu ceļš, kā sasaistīt ar legālo algu saņemšanu. Tajā pašā laikā mūsu veselības sistēmā vajadzīgi ļoti daudz papildus līdzekļi, lai mēs varētu samaksāt savām medmāsām un dakteriem,” saka Meņģelsone.
Viņa norādīja, ka ar nodokļu nomaksu būtu vēlams saistīt arī papildus pakalpojumus, izslēdzot neatliekamo medicīnisko palīdzību, kurai vajadzētu būt pieejamai visiem. Savukārt kādi papildu pakalpojumi jāsaista ar nodokļu nomaksu.
Darba devēju konfederācijas vadītājas ieskatā veselības aprūpes finansēšanai būtu jānodala kāda daļa no IIN vai sociālajām iemaksām. Tie varētu būt 5% no IIN.
Kā zināms, ka valdība pērn atbalstīja Veselības ministrijas (VM) virzīto veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kas paredz finansējumu medicīnai nodrošināt ar valsts obligāto universālo apdrošināšanu no valsts budžeta līdzekļiem.
Veselības aprūpes finansēšanas modelis neparedzēs tā atdošanu privātajiem apdrošinātājiem, bet gan papildu līdzekļu ieguldīšanu veselības aprūpes sistēmā. Tāpat valdība vienojās, ka, sagatavojot valsts budžetu 2018.gadam, veselības aprūpe tiks noteikta kā prioritāte.
Šis modelis balstās uz pašreizējā vienlīdzības principa saglabāšanu visiem valsts iedzīvotājiem. Neatkarīgi no to ienākuma līmeņa, veselības stāvokļa vai vecuma tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav tieši sasaistīti ar katra indivīda veiktā maksājuma apmēru.
Tāpat ar šo modeli tiek nodrošināta iedzīvotāju finansiālā aizsardzība, saglabājot vienoto pakalpojumu apmaksas daļu un pasūtītāju – valsts iestādi, ar kuras starpniecību plānots turpināt organizēt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu iegādi, būtiski nepalielinot administratīvās izmaksas.
Foto: LDDK