No publiskajiem iepirkumiem paredz izslēgt negodprātīgus uzņēmumus
Finanšu ministrija (FM) izstrādājusi sarakstu ar pārkāpumiem, par kuriem negodprātīgus uzņēmumus varēs izslēgt no publiskajiem iepirkumiem, intervijā Latvijas Radio atzina FM Iepirkumu politikas nodaļas vadītāja Inta Lipovska.
Jau papildus pieņemtajām izmaiņām, publisko iepirkumu likumā noteikti arī piegādātāju izslēgšanas gadījumi, kuri esot nepieciešami, jo iepirkumos piedalās diezgan daudz tādu uzņēmumu, kas ir sodīti par dažādiem pārkāpumiem, tostarp arī par krimināliem.
“Lai uzlabotu pakalpojumu un būvdarbu kvalitāti, esam izstrādājuši šādus noteikumus, lai veicinātu to, ka tikai godprātīgi dalībnieki varēs piedalīties iepirkumos,” norādīja FM pārstāve.
Noteikumi paredz, ka pasūtītājam būs iespēja izslēgt no publiskajiem iepirkumiem tādus pretendentus, kas nav godprātīgi un profesionāli. FM izstrādātie noteikumi drīzumā tiks iesniegti skatīšanai valdībā.
Viņa atzina, ka pašlaik nevar pateikt, cik daudzus uzņēmumus skars šīs normas, jo tas būs atkarīgs no tā, cik lielā mērā pasūtītāji izmantos šo iespēju.
Kā zināms, Saeima pērn decembrī pieņēma jaunu Publisko iepirkumu likumu. Jaunā iepirkumu kārtība paredz virkni izmaiņu un jauninājumu, kā arī iepirkumu organizēšanā plānots ieviest Eiropas Savienības (ES) prasības.
Jaunais Publisko iepirkumu likums paredz piemērot regulējumu pakalpojumiem un piegādēm no 10 000 eiro un būvdarbiem no 20 000 eiro. Patlaban pakalpojumiem un piegādēm iepirkumu procedūra ir jāpiemēro no 4000 eiro, bet būvdarbiem – no 14 000 eiro.
Jaunajā Publisko iepirkumu likumā tiek paredzēta pakāpeniska pāreja tikai uz elektronisku iepirkumu norisi. Tas plānots gan kā iepirkuma procesa efektivizēšanas rīks, gan kā administratīvā sloga samazinājums piegādātājiem. No 2019. gada 1. janvāra piedāvājumu un pieteikumu saņemšana notiks tikai elektroniskā veidā.
Par sūdzību iesniegšanu par iepirkuma procedūras rezultātiem ir paredzēts depozīta maksājums, jo, neskatoties uz to, ka netiek pieņemtas acīmredzami nepamatotas sūdzības, nepamatoto sūdzību skaits no kopējā izskatīto sūdzību skaita pēdējos trijos gados pārsniedz 50%. Depozīts ir paredzēts kā bankas garantija, apdrošināšanas polise vai naudas iemaksa 0,5% apmērā no paredzamās līgumcenas, bet ne vairāk kā 15 000 eiro publisku būvdarbu līgumu gadījumā un 840 eiro publisku pakalpojumu un piegāžu līguma gadījumā.
Paredzams, ka jaunais likums spēkā stāsies nākamā gada 1. martā.
Foto:geralt/https://pixabay.com/en/users/geralt-9301/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/