Grieķija vēlas izslēgt SVF no valsts glābšanas programmas
Pēc tam, kad Starptautiskā Valūtas fonds (SVF) paziņojis, ka Grieķijas turpmāk jāievēro vēl stingrāka taupība, Grieķu premjerministrs Aleksis Ciprs vēlas pilnībā izslēgt SVF dalību valsts glābšanas programmā vai vismaz ierobežot tās lomu līdz tehniskā konsultanta līmenim.
Grieķija ilgus gadus bijusi atkarīga no SVF, kas kopā ar Eiropas Savienību (ES) un Eiropas Centrālo banku par 326 miljardiem eiro īsteno Grieķijas glābšanas programmu, pretī pieprasot stingrus taupības pasākumus. Taču SVF pārstāvju kritiku par turpmāko taupības politiku, kas izriet no vienošanās ar Eiropas partneriem, Grieķijas amatpersonas uztvēruši vēsi. Tas tāpēc, ka ārpus minētā fonda pārstāvji norādījuši uz arvien dāsnajām pensijām un lieliem nodokļu atvieglojumiem valstī.
Neoficiāli avoti liecina, ka Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs vēlas pilnībā izslēgt SVF dalību valsts glābšanas programmā vai vismaz ierobežot to. “Jau kopš 2010.gada mums apgalvoja, ka ar šo programmu mēs izkļūsim laukā no krīzes, taču programma izgāzās. Atkal 2012.gadā mums sagatavoja jaunu programmu un arī tā bija neveiksmīga. Eksperti sniedza pārāk optimistiskas prognozes, tai pašā laikā spiežot veikt skarbus taupības pasākumus,” pauž Grieķijas premjers.
SVF rīcību asi kritizējis arī Eiropas Komisijas nodokļu komisārs Pjērs Moskovis, norādot, ka fonds spiež Grieķijai īstenot pārāk daudz reformu. Moskovis norāda, ka SVF prasības Grieķijai ir politiski neiespējamas un var apdraudēt līdz šim panākto.
“Grieķija ir pielikusi nepieredzētas pūles, lai īstenotu lielas reformas pensiju, iedzīvotāju ienākuma nodokļa un PVN sistēmā,” pauž Eiropas Komisijas komisārs.
Notikušais radījis saspīlējumu arī Grieķijas un ES starpā. Trešdien Eirogrupa apturēja Grieķijas parāda atvieglošanas pasākumu īstenošanu, tādējādi paužot neapmierinātību ar nesaskaņotajiem grieķu valdības plāniem piešķirt vienreizēju pabalstu pensionāriem ar zemiem ienākumiem un saglabāt pievienotās vērtības nodokļa atlaidi tām Egejas jūras salām, kas iztur lielāko migrācijas plūsmas slogu.
Jau vēstīs, ka Starptautiskais Valūtas fonds paudis, ka vēl nav gatavs palīdzēt Eiropai ar jaunu ārkārtas finansējumu Grieķijai, jo tam trūkst informācijas par Eiropas Savienības parādu atvieglojumu darījumu.
Atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.
Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.
Foto:GUE/NGL//https://www.flickr.com/photos/guengl//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/