Tiesībsargs: Pašlaik mēs esam sociālās drošības bezdibeņa malā
Pašreizējais Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) priekšlikums paaugstināt mikrouzņēmuma nodokļa likmi līdz 15%, nenosakot minimālo sociālo iemaksu slieksni, nepalīdzēs nākotnē aizsargāt mazo algu saņēmējus, intervijā Latvijas Radio pauda tiesībsargs Juris Jansons.
Viņš uzsvēra, ka pašlaik minimālo algu saņem aptuveni 10% iedzīvotāju, un daudzi saņem pat mazāk, kas nozīmē – pie pašreizējas formulas, kad pabalsti un pensijas atkarīgas no katra cilvēka nomaksātajām sociālajām iemaksām.
Pēc tiesībsarga vārdiem, pašlaik mēs esam sociālās drošības bezdibeņa malā un arī premjera Māra Kučinska piedāvājums paaugstināt mikrouzņēmuma nodokļa likmi līdz 15%, daļu novirzot sociālajām iemaksām, nepalīdzēs situāciju mazo algu saņēmējiem uzlabot.
“Nepietiekama sociālā apdrošināšana cilvēkiem, kas saņem minimālo vai pat mazāku algu, rada nopietnus nabadzības riskus,” uzsvēra Jansons, aicinot pašu sabiedrību kļūt sociāli atbildīgai, maksājot nodokļus.
“Jāvirzās uz sociāli atbildīgu modeli, un, lai nodrošinātu vecumdienas, jādomā arī par uzkrājumiem, kas ir normālā pasaules prakse,” pauda Jansons.
Jau vēstīts, ka koalīciju veidojošās partijas pēdējās brīdi izlēma atteikties no plāna nākamgad ieviest minimālo sociālo iemaksu slieksni. Iztrūkumu budžetā kompensēs, palielinot mikrouzņēmumu nodokļa likmi no pašreizējiem 9% līdz 15%.
Saskaroties ar uzņēmēju un nevalstisko organizāciju iebildumiem, koalīcijas partijas trešdien vienojās nākamgad neievest sociālo iemaksu normu, kas nosaka, ka nodokļi jāmaksā no minimālās algas, pat ja darbinieks strādā nepilnu slodzi un saņem mazāk par minimālo algu.
Budžeta ieņēmumus tas nesamazināšot, jo to kompensēs, palielinot mikrouzņēmuma nodokļa likmi no 9% līdz 15%.
Foto:moritz320/https://pixabay.com/en/users/moritz320-1260270//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/