Lauku tūrismā 2010. gadu vērtē kā labu
Viesu māju saimnieki saka – šis gads bijis labs. 2009. gadā lauku tūrisma nozarē piedzīvojām kritumu līdz pat 30%, bet 2010. gadā Lauku ceļotāja birojs novērojis 12% pieaugumu nakšņojušo viesu skaita ziņā, un tas ir labs rādītājs. Klienti šogad esot atgriezušies.
“Secinām, ka tirgus stabilizējas un ir piepildījušās prognozes, ka Latvijas iedzīvotāji intensīvāk apceļos dzimto zemi. Pateicoties īpašajiem laika apstākļiem karstajā vasarā, šogad par 10% pieaudzis atpūtnieku skaits no Krievijas, nedaudz vairāk viesu ir arī no Zviedrijas un Igaunijas,” informē Lauku ceļotāja vadītāja Asnāte Ziemele.
Lauku tūrismā klienti vēlas interesantas brīvdienas, ir iemācījušies priecāties un brīnīties par lietām visapkārt, ja vien ir kāds, kas par to var saistoši stāstīt. Slīteres nacionālā parka iedzīvotāju, parka administrācijas, vietējās pašvaldības un Lauku ceļotāja sadarbības rezultātā aptuveni 1000 cilvēku apmeklēja Slīteri. Tur bija iespēja izmēģināt kādu no 12 kājāmgājēju, velo vai auto maršrutiem, piedalīties dabas ekskursijās, dodoties ar zvejniekiem jūrā, skatoties vecās kinohronikas Mazirbes tautas namā, uzkāpjot Slīteres bākā, raksta NRA.LV.
“Šā gada zīmīgākā tendence lauku tūrismā ir kvalitatīvs, profesionāls un aizraujošs stāsts par vērtībām, ko tradicionāli min par Latvijas tūrisma resursiem – daba un kultūrvēsture. Interesantākais secinājums – lai gan pastāv minimālās prasības, kas visās valstīs lauku tūrismā ir apmēram vienā līmenī, tomēr kvalitātes kritēriju izpratne un interpretācija dažādās valstīs ir atšķirīga,” komentē A. Ziemele.
Lauku tūrisma kvalitāte ir labs tehniskais aprīkojums – ērtas gultas un labi iekārtotas telpas. Servisā uzmanība jāpievērš ēdienam, apkalpošanai, attieksmei, profesionāli sagatavotam un interesantam papildu piedāvājumam atbilstoši dažādām interesēm – svinībām, aktīvai atpūtai, dabas izziņai vai vēsturiskajam aspektam.
***
LAUKU TŪRISMS LATVIJĀ PIEDĀVĀ
– Viens no perspektīvākajiem piedāvājumiem ir putnu vērošana. Putnu migrācijas laikā pavasarī un rudenī daudziem patīk vērot putnus, atpazīstot putnu sugas pēc izskata un balss, uzzinot par to paradumiem.
– Jaunums ir sikspārņu un kukaiņu vērošana, Latvijā ir 13 000 kukaiņu sugu.
– Sēņošana tagad iespējama ne tikai pārtikas vākšanas nolūkā. Ap 4000 sēņu sugu atrodamas Latvijā – to krāsu, formu un smaržu bagātību var iepazīt, ņemot līdzi lupu, sēņu noteicēju un klausoties zinātāju stāstījumā.
– Daba dažādos gadalaikos ir piedzīvojums, par ko ziņo vietējie iedzīvotāji, piemēram, Kolkas vētras, ko ir vērts braukt skatīties, vai Dvietes pali, kad divu nedēļu garumā pa ceļiem un pļavām var pārvietoties ar laivu.
Autors: Kristaps Kārkliņš / NRA.lv