Pētījums: par esošo situāciju iedzīvotāji vēl arvien kritiski
Lai arī iedzīvotāji par pašreizējo situāciju valstī kopumā vēl arvien ir kritiski noskaņoti, jaunākajā „DnB NORD Latvijas barometrā” ekonomikas attīstības un ģimenes materiālā stāvokļa prognozes ir kļuvušas optimistiskākas.
Vēl arvien pārliecinoši lielākā daļa jeb 78% respondentu uzskata, ka situācija Latvijā attīstās nepareizā virzienā, kas gan ir par pieciem procentu punktiem mazāk, nekā iepriekšējā „DnB NORD Latvijas barometrā”. Savukārt par trīs procentu punktiem pieaudzis to aptaujāto skaits, kuri nav spējuši atbildēt uz šo jautājumu, bet 8% saka, ka kopumā valsts attīstās pareizā virzienā.
Jautājot, kādā virzienā pašlaik attīstās ekonomiskā situācija Latvijā, par 11 procentu punktiem līdz 38% pieaudzis cilvēku skaits, kas uzskata, ka tā nemainās. Savukārt no 69% līdz 55% samazinājies to respondentu daudzums, kas pauž viedokli, ka situācija kopumā pasliktinās. Prognozējot Latvijas ekonomisko situāciju pēc gada, 17% domā, ka tā būs nedaudz uzlabojusies, kas ir par pieciem procentu punktiem vairāk, nekā iepriekšējā mēnesī. 34% apgalvo, ka situācija saglabāsies nemainīga, bet 38% – ka tā būs pasliktinājusies.
Prognozējot savas ģimenes materiālo stāvokli pēc gada, salīdzinot ar pašreizējo situāciju, 15% respondentu uzskata, ka situācija būs nedaudz uzlabojusies, 38% domā, ka tās saglabāsies nemainīga, savukārt 27% pauž viedokli, ka kopumā situācija būs pasliktinājusies. Pēdējā mēneša laikā par četriem procentu punktiem (līdz 19%) pieaudzis cilvēku skaits, kas nespēj sniegt atbildi uz šādu jautājumu.
Raksturojot trīs galvenās problēmas, kas pašreiz pastāv darba tirgū Latvijā, visbiežāk jeb 57% gadījumu respondenti saka, ka daudzi uzņēmumi beiguši vai sašaurinājuši darbību, tādējādi samazinājies arī darbavietu skaits. Savukārt kā otro problēmu iedzīvotāji nosauc darba devēju vēlmi ietaupīt uz darbinieku rēķina (maksājot mazākas algas), bet trešo – darbaspēka izbraukšanu uz ārzemēm.
Gandrīz ikviens Latvijas iedzīvotājs ir saskāries ar to, ka draugi vai radinieki pēdējā gada laikā zaudējuši darbu: 41% aptaujāto pauž, ka daudzi pazīstami cilvēki bijuši spiesti pamest darbavietu, bet 47% apgalvo, ka zina tikai dažus šādus gadījumus.
„Tikai neliela daļa iedzīvotāju saskata problēmas arī savā darbībā – 6% uzskata, ka cilvēki neprot vai negrib strādāt, un 4% uzskata, ka cilvēki nav gatavi strādāt vairāk nekā „treknajos gados.
Tādējādi gan uzņēmumiem, gan valstij kopumā īpašu uzmanību vajadzētu pievērst katra darba ņēmēja ietekmes uz uzņēmuma efektivitāti izskaidrošanai, jo tikai tad, kad katrs darba ņēmējs patiešām sapratīs, kā viņa darbība tieši ietekmē viņa profesionālo attīstību un vietu darba tirgū, būs iespējama gan uzņēmuma, gan visas valsts ekonomiskās situācijas augšupeja,” uzskata DnB NORD Bankas Uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Raimo Smukais.
Par trīs jomām, kurās ir vislielākās problēmas atrast darbu, iedzīvotāji nosaukuši būvniecību, rūpniecību un valsts pārvaldi, bet par vismazāk problemātiskajām respondenti uzskata izklaides biznesu, ēdināšanas un tirdzniecības nozares.
„„DnB NORD Latvijas barometrs” arī parāda, ka masu medijos paustajos viedokļos sabiedrība lielākā mērā ir ieklausījusies, veidojot emocionālus, nevis pragmatiskus un pamatotus priekšstatus par tām nozarēm, kurās pašlaik ir visgrūtāk atrast darbu – par tādām tiek nosaukta būvniecība (49%), rūpniecība (44%) un valsts pārvalde (33%). Aplūkojot statistikas datus, redzams, ka tikpat nozīmīgas problēmas ir skārušas arī citas nozares, kuras respondenti uzskata par mazākā mērā krīzes skartām – tirdzniecību, ēdināšanu un izklaides industriju,” sacīja R.Smukais.
Visvairāk jeb 37% respondentu „DnB NORD Latvijas barometrā” uzskata, ka situācija darba tirgū sāks uzlaboties 2013.-2015.gadā, bet tikai 1% pauda, ka tas notiks jau šogad, savukārt 9% ir noskaņoti galēji kritiski, jo domā, ka pozitīvas pārmaiņas nav sagaidāmas nekad.
Nosaucot trīs galvenos faktorus, kas nepieciešami, lai darbu uzskatītu par labu, 79% respondentu izvēlas labu atalgojumu, savukārt 44% uzskata, ka būtiski ir arī labi darba apstākļi (darba telpas, darba rīki, darba laiks), bet 33% domā, ka darbam jābūt interesantam. Tāpat jaunākajā „DnB NORD Latvijas barometrā” noskaidrots, ka 62% iedzīvotāju ir gatavi strādāt mazkvalificētu darbu par lielāku samaksu, bet 23% priekšroku tomēr dotu kvalificētam darbam par zemāku atalgojumu.
Avots: BNA Latvia