Seniori: indeksācija ir izsmiekls un ņirgāšanās
«Mūs neapmierina netaisnība un nevienlīdzība – ka vecie cilvēki spiesti dzīvot nabadzībā, no rokas mutē, bet citi – palielina algas, jo to nosakot likums,» sarunā ar NRA.lv saka seniori no Jelgavas. «Mūsu domas izsaka mūsu plakāts,» piebilst Rihards Melderis. Seniors stingri tur augstu paceltu uzrakstu par nevienlīdzības mazināšanu, kurā no vārdiem jāpāriet pie darbiem.
Pensijas neaplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un izveidot tieši senioriem domātu valsts veselības apdrošināšanas sistēmu – šīs ir galvenās pensionāru prasības, kuras izskanēja sestdien Strēlnieku laukumā Rīgā Latvijas Pensionāru federācijas rīkotajā pensionāru sapulcē.
Sāp netaisnība
No visiem Latvijas reģioniem Rīgā sestdien pulcējās seniori, pat no attāliem Latvijas novadiem, lai paustu viedokli par valsts politiku pret pensijām. «Sāpe visiem ir viena – pensionāriem, maznodrošinātajiem, daudzbērnu ģimenēm, un tā ir izdzīvošana. Mums sāp lielā nevienlīdzība, netaisnība. Badā akurāt nemirstam, bet es esmu 45 gadus nostrādājis, un pensija … tā varētu būt lielāka,» saka R. Melderis, «atbraucām ar cerībām, ne lielām, bet tomēr cerībām, ja nebūs labāk, lai vismaz sliktāk nepaliktu!» Jelgavas Pensionāru biedrības vadītāja Brigita Baškeviča senioru noskaņojumu raksturo divos vārdos: «Optimistiski pesimistisks.» «Politiķi nespēj nolaisties līdz iedzīvotāju, pensionāru, līmenim, es nesen dzirdēju diskusijā: kāds politiķis, runājot par algām, teica: ar 2000 eiro taču nevar pabarot ģimeni! Ko lai sākām mēs!?» Jelgavas pensionāri uzskata, ka ir absurds piemērot pensijām tādu pašu nodokli kā ikvienam strādājošajam, un tāpēc ir vienisprātis, ka nodoklis jāatceļ vai jānosaka slieksnis, no kā apmēra pensijas nodoklis tiktu iekasēts. Tie varētu būt tūkstoš eiro. Seniorus arī satrauc lauku cilvēku zemās pensijas. «Lauku cilvēkiem ir pat zem 100 eiro, jo netika ieskaitīts laiks, kas nostrādāts kolhozā. Pieniņš ir, bet nekā cita… Skumji bezgala,» saka B. Baškeviča.
Izsmiekls un ņirgāšanās
Pensionāres no Cēsīm – Alīda un Lūcija – kā svarīgāko lietu nosauc veselības apdrošināšanu: «Pensionāram aiziet pie daktera – tas ir vispār neiespējami, īpaši sāpīgs ir zobārsta jautājums, pensionāri staigā bez zobiem! Vēl uzskatām, ka netaisnīgi ir atvilkt no pensijām, ja jau mēs no algām nodokļus maksājām.» Gaidāmajai indeksācijai pensionāri velta šādus vārdus: izsmiekls, ņirgāšanās, ar vienu roku iedod, ar otru paņem, kauns Saeimai! «Likums tātad ir tikai deputātiem, kuri, atsaucoties uz to, palielina sev algas, bet viņi taču paši šādu likumu pieņēmuši,» saka Alīda. Cēsu seniores uzskata, ka labklājības ministrs seniorus paklausījās, bet rezultāta nebūs, jo budžets jau ir saplānots.
«Optimisma mums nav, bet ir jāparāda, ko mēs domājam, ka mums nav vienalga,» saka pensionāres no Maltas Regīna Bikoviča, Emīlija Strode, «mēs uzskatām, ka no pensijām, īpaši nelielajām, nodokli atvilkt nevajadzētu. Citādi ir ar lielajām pensijām – tur, mēs domājam, ir darbs drošības iestādēm noskaidrot, kā varēja nopelnīt 19 000 eiro lielu pensiju?»
Priekšlikumi ļoti dārgi
«Pensionāru sapulces galvenais mērķis ir pievērst uzmanību veco cilvēku problēmām, kuras Latvijā risinās ļoti lēni. Nabadzības risks veco cilvēku vidū ir ļoti augsts, tāpēc mēs esam iesnieguši vairākus priekšlikumus, un divi svarīgākie ir valsts veselības aprūpes sistēma un pensiju neapliekamā minimuma palielināšana,» Neatkarīgajai saka Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš (Saeimas deputāts), «mēs neiestājamies par nodokļa atcelšanu pensijām vispār, bet par neapliekamā minimuma palielināšanu līdz minimālajai algai un esam gatavi kompromisiem par pakāpeniskām izmaiņām.» A. Siliņš atzina, ka senioru noskaņojums nav rožains, jo oktobra indeksācija vidēji nesīs tikai trīs eiro pielikumu, turklāt daļu no tā uzreiz apēdīs nodoklis. Saeimas darba grupā apspriests arī priekšlikums indeksēt pensijas atkarībā no darba stāža. Taču, kā atzina A. Siliņš, jebkurš priekšlikums, kas saistīts ar indeksācijas nosacījumu izmaiņām vai pensiju piemaksu palielināšanu, prasa ļoti ievērojamus finanšu līdzekļus, pat ja pielikums pensijai ir tikai daži eiro.
Talsu pensionāri uz Rīgu atbraukuši ar baltiem krustiem. «Mums, pensionāriem, jānes savs krusts,» saka Benitas kundze. Talsu seniori cits pēc cita sauc savu pensiju apmērus – 170, 216, 230 eiro. Kāds teiks – nav bijis darba stāža, taču nē, visiem pensionāriem stāžs ir vairāk nekā 30 gadu.
Inga Paparde
Foto:Saeima/https://www.flickr.com/photos/saeima//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/