Aicina aizliegt uzlikt par pienākumu skolēniem nēsāt skolas formas
Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana, lai aizliegtu iespējas uzlikt par pienākumu skolēniem nēsāt skolas formas.
Arvien vairāk starp izglītības iestādēm ir vērojama modes tendence – ieviest skolas formas, kuras turklāt pretrunīgi tiek uzspiestas par obligātām. No malas skatoties, liekas, kas gan var būt piemīlīgāks par vienādi skaistiem bērniem – realitāte ir pavisam cita, stāsta iniciatīvas pieteicēja norādīta Diana Šalgūna.
“Formu ieviešanas procedūra nav oficiāli reglamentēta, jo skolas forma likumdošanā nemaz nav paredzēta, kā rezultātā šis process vairumā gadījumos ir negodīgs, vērojama necieņa pret bērniem, diskriminācija, bērnu viedoklis šajā jautājumā bieži vien netiek uzklausīts un ņemts vērā, tiek pārkāpts tiesiskās paļāvības princips. Turklāt LR Satversmē noteikts, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību, taču izglītības iestādes padomes pieņemtais lēmums par skolas formām nevajadzīgi, un dažkārt pat būtiski, palielina vecāku izmaksas, nemaz nerunājot par ģimenēm, kur ir vairāk par diviem bērniem. Skolas formas vairumā gadījumu ir nekvalitatīvas, nesimpātiskas vai dārgas, kā arī ar ierobežotu izvēli. Vairumā izglītības iestādēs valda haoss, bet neviens neatļaujas skaļi par to runāt – vecāki ir neapmierināti, taču pašiem cīnīties ar skolu ir praktiski bezjēdzīgi,” norāda iniciatīvas autore.
“Ir jānovērš pārpratumi starp izglītības iestādēm un vecākiem, tāpēc ar šo iniciatīvu vēlos ierosināt: Izglītības likumā ietvert regulējumu, paredzot, ka izglītības iestāde un izglītības iestādes padome nav tiesīga uzlikt pienākumu izglītojamiem nēsāt skolas formas,” uzsver autore.
Ieviešot piedāvātos likuma grozījumus, tiks sakārtota likumdošana un līdz ar to tiks izbeigta izglītības iestādes padomes visatļautība, tiks novērsti pārpratumi starp vecākiem un izglītības iestādēm, neuzklausītie vecāki nejutīsies necienīti, nebūs papildus un piespiedu kārtā jāveido “robs” ģimenes budžetā, nebūs jābaidās, ka pret bērnu būs atšķirīga attieksme. Savukārt bērni ģērbjoties paši pēc savas gaumes (pieklājības robežās, protams), mācās dzīvei noderīgas lietas – sagatavoties patstāvīgai dzīvei, mācās izdarīt izvēli, arī disciplinē, ļauj būt radošam, mācās izkopt savu ģērbšanās stilu un attīsta savu gaumi, bērns saglabā savu individualitāti, mācās prasmi pieņemt citus bērnus kā dažādus – tādus, kādi viņi ir.
Foto:Allexsalon/https://pixabay.com/en/users/Allexsalon-1237818//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/