Pabriks: Varšavas samita lēmums signalizē Krievijai – ne soli tālāk
NATO samitā Varšavā pieņemtais lēmums, kas paredz, ka Baltijas valstīs un Polijā būs daudznacionāla bataljona lieluma kaujas grupu izveide un izvietošana, ir spēcīgs signāls Krievijai, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāts no Latvijas Artis Pabriks (V).
Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Pabriks atzina, ka NATO ar Varšavas samitā pieņemto lēmumu par daudznacionālo kaujas grupu izvietošanu Baltijas valstīs un Polijā parāda, ka NATO 5.pants ir realitāte. “Varšavas samita lēmums signalizē Krievijai – ne soli tālāk,” norādīja Pabriks.
Viņš atzina, ka samitā pieņemtais lēmums ir Latvijai vēsturisks, piebilstot, ka vēl pirms trim četriem gadiem neviens neesot ticējis šādai NATO pastāvīgai palīdzībai reģionā.
Vienlaikus Pabriks atzina, ka drošības jomā vēl ir daudz darāmā, piemēram, ir jāstrādā pie Eiropas Savienības dalībvalstu lielākas iesaistes aizsardzībā, atvēlot tai pienācīgus resursus.
Vaicāts par iespējamo Krievijas reakciju uz pieņemtajiem lēmumiem, Pabriks norādīja, ka Krievija centīsies izmantot NATO lēmumu kā pamatojumu dažādām savām rīcībām. Viņaprāt ir gaidāmas provokācijas un spēka demonstrācijas no Krievijas puses.
Jau vēstīts, ka piektdien, 8.jūlijā NATO samitā Varšavā pieņemts viens no Latvijai būtiskākajiem lēmumiem, kas paredz, ka būs daudznacionāla bataljona lieluma kaujas grupu izveide un izvietošana Baltijas valstīs un Polijā.
Kanādas premjerministrs Džastins Trudo aziņoja par Kanādas lielāko militāro klātbūtni Eiropā pēdējo desmit gadu laikā – Kanāda būs daudznacionālās kaujas grupas ietvarvalsts, lai nodrošinātu NATO klātbūtni Eiropas austrumos.
Jāatzīmē, ka Kanāda bija viena no pirmajām valstīm līdzās ASV, kas pēc 2014.gada martā veiktās Krimas aneksijas un drošības situācijas izmaiņām Eiropā operācijas “Reassurance” ietvaros jau 2014.gada pavasarī nosūtīja Sauszemes spēku karavīru rotu uz Eiropu, kā arī sešus iznīcinātājus “CF-18” dalībai NATO patrulēšanas operācijā gaisa telpā virs Baltijas.
Foto:STRATCOM COE/https://www.flickr.com/photos/119558643@N05//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/