NA: IeM izstrādātais plāns bēgļiem ir diskriminējošs Latvijas pamatiedzīvotājiem
Bēgļiem nedrīkst būt priviliģētāks stāvoklis par Latvijas pamatiedzīvotājiem, uzskata koalīcijā ietilpstošā Nacionālā apvienība (NA).
NA ir izstrādājusi konkrētus priekšlikumus rīcības plānam patvērumu meklētāju uzņemšanai Latvijā un piedāvā argumentus Latvijas pozīcijai Eiropas Savienībā.
NA Saeimas frakcija ir rosinājusi šodienas koalīcijas Sadarbības padomes sēdē skatīt NA priekšlikumus imigrācijas krīzes risināšanai. Raivis Dzintars, NA frakcijas priekšsēdētājs, aicināja koalīcijas partnerus sekot Sadarbības padomes 19. oktobra sēdē lemtajam un mudināja spriest par NA priekšlikumiem patvērumu meklētāju pabalstu samazināšanai.
R. Dzintars arī rosināja rūpīgi izvērtēt Iekšlietu ministrijas (IeM) darba grupas sagatavotā rīcības plāna pasākumu un sagaidāmo darbības rezultātu atbilstību Latvijas nacionālajām interesēm un sabiedrības drošībai.
NA deputāti uzskata, ka Iekšlietu ministrijas izstrādātais dokumenta projekts “Rīcības plāns personām, kurām nepieciešama starptautiska aizsardzība, pārvietošanai un uzņemšanai Latvijā” ir jāpārveido, jo piedāvātais variants, pirmkārt, ir diskriminējošs Latvijas pamatiedzīvotājiem un, otrkārt, vairākos plāna punktos aprakstītais ir pretrunā ar Valdības vadītājas un Iekšlietu ministrijas amatpersonu agrāk paustajām atziņām.
Rihards Kols, NA valdes loceklis, vērš uzmanību tam, ka IeM piedāvātā rīcība personu atlasē neatbilst IeM valsts sekretāres Ilzes Pētersones Godmanes iepriekšējiem publiskiem apgalvojumiem. “Valdības sēdēs un NA rīkotajā diskusijā bija apliecinājums, ka eksperti no Latvijas veiks padziļinātās intervijas un atbilstoši kritērijiem noteiks to personu loku, kurus pārvietot uz Latviju. Savukārt IeM piedāvātajā dokumentā nav ne vārda par kritērijiem, turklāt rakstīts, ka lēmumu pieņems Itālija un Grieķija. Kādēļ tā?” skaidrojumu no IeM vēlas R. Kols.
Savukārt Edvīns Šnore, NA valdes loceklis, norāda, ka nav saprotama un nav pieņemama IeM iecere par individuālā konsultanta piešķiršanu bēglim, ja identisks konsultants nav sniegts Latvijas pilsonim, kurš ir repatriējies.
“Tiem, kas mūsu valstī ierodās no citām zemēm, nedrīkst būt priviliģētāks stāvoklis par Latvijas pamatiedzīvotājiem,“ tā frakcijas priekšlikumus skaidro Jānis Dombrava, NA līdzpriekšsēdētāja vietnieks.