Oficiāli var vērtēt Ventspils naftas darījumu
Vēlreiz piepildījušās lietpratēju prognozes attiecībā uz lielo darījumu ar Ventspils naftas akcijām – obligātajā atpirkšanas piedāvājumā oficiāli piedāvāts par katru akciju maksāt 3,12 eiro.
Pagājušās piektdienas pēcpusdienā pēc tirdzniecības sesijas slēgšanas Fondu biržā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) oficiāli paziņoja, ka no Kiprā reģistrētās kompānijas Euromin Holdings (Cyprus) Limited (Euromin) ir saņemts iesniegums «atļaujas saņemšanai obligātā akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanai». Euromin jau ir ieguvis 93,34% akciju. Par katru atlikušo akciju Euromin oficiāli piedāvā maksāt jau prognozētos 3,12 eiro.
Tādējādi nu jau pavisam oficiāli var arī vērtēt akciju sabiedrības Latvijas naftas tranzīts (LNT) darījumu, pārdodot 43,25% Ventspils naftas akciju un apgalvojot, ka par katru šīs paketes akciju ir samaksāts 1,77 eiro.
Atgādināsim aprēķinus – ja par katru akciju tiek maksāts 1,77 eiro, tad par 43,25% Ventspils naftas akciju var saņemt nepilnus 80 miljonus eiro. Bet, ja katru šādas paketes akciju pārdod par 3,12 eiro, tad var iegūt 141 miljonu eiro jeb par 61 miljonu eiro vairāk!
Patiesībā 43,25% akciju paketes cenai jābūt vēl augstākai, jo – ja darījuma rezultātā tiek iegūti 25% akciju (bloķējošais mazākums), 50% akciju (kontrolpakete) vai 75% akciju (kvalificētais vairākums), parasti cena tiek reizināta ar koeficientu, kas lielāks par vienu.
Piemēram, Ventspils naftas statūtos noteikts, ka 75% akciju ieguvējs var ar uzņēmumu darīt faktiski jebko: «Grozījumu izdarīšanu statūtos, pamatkapitāla izmaiņas, konvertējamo obligāciju emisiju, sabiedrības reorganizāciju, koncerna līguma noslēgšanu, grozīšanu vai izbeigšanu, sabiedrības iekļaušanu, piekrišanu iekļaušanai un darbības izbeigšanu vai turpināšanu.» Proti, Euromin pēc LNT piederošo akciju nopirkšanas vairs nav jārēķinās ne ar vienu Ventspils naftas mazākuma akcionāru, un tas, protams, biznesa pasaulē kaut ko maksā.
Ventspils mērs Aivars Lembergs publiski ir izteicis, ka šajā darījumā bija jāpiemēro koeficients 1,15, kas nozīmē, ka 43,25% akciju cenai patiesībā bija jābūt 162 miljoniem eiro jeb par 82 miljoniem lielākai, nekā oficiāli tika paziņots! Tāpat A. Lembergs prognozēja, ka darījumam būs divas cenas – oficiāli paziņotā un neoficiālā.
Pēc Euromin paziņojuma par atpirkuma cenu 3,12 eiro muļķīgi (maigi sakot) izskatās tie gudrīši, kuri vai nu pārdeva, vai tagad mēģina publikai iestāstīt, ka Ventspils naftas akcijas tika pārdotas par 1,77 eiro. Tāpēc jānosauc arī LNT vadītāji, kuriem oficiāli bija jāakceptē tirgus situācijai pilnīgi neatbilstošais darījums.
Atbilstīgi Uzņēmumu reģistra informācijai datubāzē Firmas.lv, akciju sabiedrības LNT padomes priekšsēdētājs ir prokuroru favorīts arestētās mantas glabāšanā Rudolfs Meroni.
Pagaidām tikai R. Meroni un viņa rokaspuisis Edgars Ciniņš publiski ir slavējuši LNT veikto darījumu – pārējie iesaistītie izliekas, ka neko nezina, neko nesaprot.
LNT padomē darbojas R. Meroni sekretāre Diāna Jukna, miljonāra Olafa Berķa dēli, partijas Latvijas attīstībai lielsponsori Nauris un Jānis, kā arī uzņēmējs Ivars Bērziņš, kurš savulaik bija saistīts ar Skonto naftu, bet šobrīd ir Basketbola kluba VEF valdes loceklis (citi šā kluba vadītāji arī ir cieši saistīti ar partiju Latvijas attīstībai). LNT valdes locekļi ir R. Meroni un O. Berķa menedžeri Deivids Gajs Anstis un Edgars Čeporjus (cita starpā partijas Latvijas attīstībai valdes loceklis).
Būtisks ir arī šāds aspekts – ja oficiāli būtu atzīts, ka LNT akcijas pārdevusi par iepriekšminētajiem 162 miljoniem eiro, tad vajadzētu būt arī augstākai cenai obligātajā atpirkumā.
Zīmīgi – Ventspils naftas akciju cena pēdējās dienās pat pārsniedza 3,12 eiro par akciju. Pagājušo piektdien tā sasniedza pat 3,15 eiro par akciju.
Šo it kā neloģisko investoru rīcību, pērkot akcijas dārgāk par 3,12 eiro, laikrakstā Dienas Bizness izteiksmīgi ir komentējis biržas eksperts, INVL Asset Management vadītājs Andrejs Martinovs: «Arī fakts, ka pagājušajā piektdienā (eksperts runā par 25. septembri) Ventspils naftas akciju cena biržā ir pārsniegusi 3,12 eiro robežu, liecina, ka, iespējams, ir tirgus dalībnieki, kas citādāk nosaka potenciālo akciju atpirkšanas cenu.» Tiešām akciju cenu obligātajā atpirkšanas piedāvājumā var noteikt, izmantojot citu metodi – ņemot vērā nevis aktīvu vērtību (šādi aprēķināta cena 3,12 eiro), bet gan augstāko cenu, par kādu Euromin pēdējā gada laikā ieguvis Ventspils naftas akcijas.
Eksperts A. Martinovs ir pamanījis arī to, ka kāds liels tirgus dalībnieks izmisīgi mēģinājis apturēt cenu kāpumu biržā: «Vēl interesanti, ka emitents un darījuma abas puses steidzās paziņot par notikušā darījuma cenu (1,77 eiro par akciju), ko likumdošana nepieprasa atklāt un puses parasti tur noslēpumā. Uzmanību arī pievērš augstā akciju pārdevēju aktivitāte, kas biržā uz leju spieda cenu no baumu parādīšanās brīža līdz emitenta paziņojumam par darījumu, neļaujot spekulantiem uzdzīt cenu virs 2,50 eiro līmeņa.»
Arī NRA.lv pamanīja, ka uzreiz pēc tam, kad parādījās informācija par lielā Ventspils naftas darījuma gatavošanu, kāds liels akciju īpašnieks 106 000 akciju paketi piedāvāja biržā par zemu cenu, tādējādi spiežot cenu uz leju (vienlaikus nopietni riskējot, ka kāds, ieguldot dažus simtus tūkstošu, šo paketi var nopirkt un lieliski nopelnīt ļoti īsā laikā).
Katrā ziņā pagaidām vēl nav zināms, par kādu cenu Euromin būs jāatpērk Ventspils naftas akcijas, jo piedāvājumu vēl vērtēs FKTK, kurai būs jāvērtē arī iepriekšminētie apstākļi un iespējamās manipulācijas ar cenu.
Kā skaidroja FKTK sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Avotiņa, «FKTK iesniegumu izskatīs desmit darba dienu laikā, un tad tiks pieņemts lēmums par atļauju izteikt akciju atpirkšanas piedāvājumu. Akciju atpirkšanas piedāvājums ir spēkā tikai pēc tam, kad FKTK ir sniegusi atļauju. Akciju atpirkšanas piedāvājumu Ventspils naftas akcionāri varēs pieņemt 30 dienu laikā, kad Euromin piedāvājumu būs publicējis Latvijas Vēstnesī».
Uldis Dreiblats, Ritums Rozenbergs