VM e-veselības projekta pabeigšanai nepieciešami 36 miljoni eiro
Lai pabeigtu publiski kritizēto E- veselības projektu Veselības ministrija(VM)pieprasījusi papildus 36 miljonu eiro no Eiropas fondu līdzekļiem, otrdien žurnālistiem pavēstīja veselības ministrs Guntis Belēvičs.
Belēvičs medijiem norādīja, ka, lai pabeigtu projekta ieviešanu, VM ir iesniegusi valdībā pieprasījumu par papildu Eiropas fondu naudu apgūšanu 36 miljonu eiro apmērā.
Savukārt līdzšinējās E- veselības neveiksmes Belēvičs noraksta uz Nacionālās veselības dienestu (NVD), kā arī VM, kas nav zinājusi, ko īsti vēlas pasūtīt. Vienlaikus gan ministrs uzvēra, ka nevēlas meklēt vainīgos, norādot, ka tā vietā vēlas turpināt strādāt, lai valsts nauda netiek izšķērdēta.
Ar VM pieprasīto summu paredzēts tālāk attīstīt projekta plānus. Vienlaikus gan ministrs pieļauj, ka VM šādu summu var arī nesaņemt. Tas, vai summa tiks piešķirta izšķirsies šī mēneša laikā.
Jau vēstīts, ka deviņu gadu garumā īstenotais E-veselības projekts cietis neveiksmi un Latvijai pastāv risks pazaudēt Eiropas Savienības (ES) piešķirtos līdzekļus.
Valsts kontrole (VK) revīzijā secinājusi, ka deviņu gadu laikā projektā ir ieguldīti 14,5 miljoni eiro, bet neviens e-veselības pakalpojums lietotājiem joprojām nav pieejams.
VK revīzijas rezultāti liecina, ka galvenais neveiksmju cēlonis ir neprasmīga projekta plānošana un pārvaldība, kā arī atbildīgo amatpersonu kontroles un tātad – intereses trūkums.
“Projekts tika uzsākts, neizpētot veselības aprūpes tā brīža situāciju kopumā. Rezultātā VM 2007.gadā sagatavotais e-veselības sistēmas ieviešanas plāns bija vājš palīgs projekta īstenotājiem. Jāuzsver arī, ka šis plāns tika izstrādāts bez nozares profesionāļu – ārstu, farmaceitu, informācijas tehnoloģiju speciālistu iesaistīšanās. Rezultātā ne projekta uzraugam – VM, ne projekta īstenotājam – Nacionālajam veselības dienestam (NVD) nebija skaidrs, kāda būs e-veselības sistēma Latvijā un kas darāms, lai to ieviestu dzīvē,” norāda VK.
VK norāda, ka arī turpmākajos gados VM nav veicies ar precīzu uzdevumu formulēšanu un projekta īstenotāju darbības uzraudzību. Par projekta „E-veselība Latvijā” īstenošanas gaitu netika informēta ne valdība, ne sabiedrība. Tāds projektu vadības standarta instruments kā uzraudzības sanāksmes ar visām iesaistītajām pusēm nav notikušas vai arī notikušas reti un formāli.