autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ko der zināt, pirms doties ceļā ar auto uz ārzemēm

bilde

Apceļot dažādas valstis un iepazīt citu kultūru, vēsturi un cilvēkus ir viens no ļoti zināmiem sapņiem, par ko kaut reizi aizdomājies katrs. Bieži vien izmantojam brīvdienas vai atvaļinājumu, lai varētu doties kādā tālākā vai tuvākā ceļojumā. Arvien vairāk un vairāk cilvēku izvēlas doties brīvdienu braucienā uz ārvalstīm ar savu personīgo auto. Ko tad der zināt un par ko pārliecināties, pirms plānot šādu ceļojumu – ar auto uz ārzemēm

Pirms jebkura brauciena uz ārvalstīm ar auto, nepieciešams pārliecināties vai auto ir tehniskā kārtībā, lai nebūtu pārsteigumi garajā ceļā. Tāpat jāpārbauda, vai ir derīga OCTA polise uzrādīšanai, derīga autovadītāja apliecība un transportlīdzekļa tehniskā pase. Eiropas Savienībā OCTA polise ir nepieciešama ikvienam mehāniskajam transportlīdzeklim. Ja OCTA ir izsniegta Latvijā reģistrētam auto, tā derīga visā Eiropas Ekonomikas zonā un Šveicē.

Latvijā drukātā formātā OCTA polise līdzi vairs nav jāvadā, bet braucot uz ārzemēm tā tomēr ir jāizdrukā, lai nepieciešamības gadījumā varētu to uzrādīt. Savukārt dodoties braucienā uz Zaļās kartes sistēmas valstīm, piemēram, Baltkrieviju, Krieviju, Ukrainu, nepieciešams līdzi ņemt arī derīgu Zaļo karti. Tā ir starptautisks apdrošināšanas līgums, kas tiek noslēgts attiecinot uz transportlīdzekli, kas piedalās ceļu satiksmē valstī, kura ir Zaļās kartes sistēmas dalībvalsts. Valstīs, kur joprojām pastāv robežkontrole, iespējams, bez attiecīgiem papildus dokumentiem (kā Zaļā karte) automašīnu pāri robežai nelaidīs, tomēr tās ir specifiskas valstis, kas nav Šengenas zonā.

Tiem autovadītājiem, kuriem ir arī KASKO polise, pirms došanās ceļā jāpārliecinās, vai valsts, uz kuru grasāties doties braucienā, ir iekļauta apdrošināšanas polises segumā un vai ir veikta nepieciešamā apdrošināšanas prēmijas apmaksa. Par šādiem maksājumiem būtu jāparūpējas laicīgi.

Ja brauciena laikā tomēr noticis ceļu satiksmes negadījums, jāievēro dažas būtiskas lietas. Vispirms, atbilstoši tās valsts likumiem, kurā atrodaties, jāziņo konkrētās valsts policijai un jāsastāda saskaņotais paziņojums. Saskaņotais paziņojums visās valstīs ir sastādāms pēc vienota parauga. Arī saskaņotā paziņojuma ailes veidlapā ir vienādas, tāpēc tā aizpildīšanai nevajadzētu sagādāt grūtības. Būtiski ir noskaidrot CSNg iesaistītā transportlīdzekļa reģistrācijas datus un apdrošināšanas kompāniju (polises datus). Dažādās valstīs pieredzes ar satiksmes negadījumu risināšanu ir dažādas. Anglijā, piemēram, pašam nevienojoties ar otru vadītāju par to, kurš vainīgs negadījumā un nepamainoties ar personas datiem, policija, ja nav izsaukta uzreiz, var attiekties lietu izskatīt. Katrā gadījumā, ja noticis CSNg, centieties uzzināt un pierakstīt pēc iespējas vairāk informācijas no iesaistītajām personām.

Ja gadījies ceļu satiksmes negadījums, iesakam izmantot braucienā līdzi paņemto fotoaparātu (telefonu utml.), lai fiksētu negadījuma apstākļus vai radītos bojājumus – šāda papildus informācija par ļaunu noteikti nenāks.

Ja negadījums noticis kādā no Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, jāvēršas pie ceļu satiksmes negadījumā vainīgās puses apdrošināšanas pārstāvja Latvijā, vai Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā. Savukārt, ja negadījums noticis kādā no Zaļās kartes sistēmas valstīm, zaudējuma atlīdzība jāpiesaka tajā pašā valstī pie vainīgās puses apdrošinātāja.

Tomēr, ja Jūs esat nevis cietusī, bet gan vainīgā puse CSNg ārvalstīs, arī der zināt dažas lietas. Visbiežāk pieļautā kļūda ir tā, ka netiek informēts savs OCTA apdrošinātājs. OCTA likums nosaka, ka negadījuma izraisītājam par notikušo ir jāpaziņo apdrošinātājam. Nesniedzot informāciju par negadījumu var rasties situācija, kad pašam nāksies atlīdzināt visus zaudējumus cietušajai pusei, lai arī ir spēkā esoša apdrošināšanas polise.

Braucot ārvalstīs nepieciešama īpaša uzmanība un spēja iekļauties kopīgajā transporta plūsmā. Autovadītāju uzvedība uz ceļa un braukšanas kultūra dažādās valstīs var atšķirties, bet satiksmes noteikumi var tikt traktēti savādāk kā Latvijā.

Vairāk informācijas Compensa mājas lapā – http://www.compensa.lv/

Pievienot komentāru