Baltijas jūras centrālajā daļā ir savairojušās cianobaktērijas
Zviedrijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūts ziņo, ka Baltijas jūras centrālajā daļā ir savairojušās potenciāli toksiskās zilaļģes jeb cianobaktērijas.
Visvairāk toksiskās aļģes savairojušās uz dienvidrietumiem no Somijas un uz rietumiem no Igaunijas salām. Pie Kurzemes rietumkrasta arī ir iespējama ziļaļģu koncentrācija, tiesa gan- zema. Rīgas līcī ūdens gan ir tīrs un par zilaļģu tuvumu uztraukties nevajag.
Taču jāuzsver, ka ne visas zilaļģes ir bīstamas. To, vai tās tādas ir, var noskaidrot tikai veicot laboratoriskus testus, pēc izskata to noteikt nevar.
Toksīnus izdala vairākas zilaļģu sugas, tās var izraisīt saindēšanos, kā arī nāvi, ja saindētais ūdens tiek iedzerts. Labāk ir izvairīties no jebkādas saskares ar zilaļģēm augošu ūdeni. Tajā nedrīkst peldēties, turklāt nedrīkst arī, piemēram, ūdeni vārīt, jo pat pēc ūdens karsēšanas ūdens kaitīgās vielas neizzūd.
Saulaina laika un lēna vāja apstākļos (kādi ir pašreizējie laika apstākļi) tās strauji savairojas. Ūdenī neliels daudzums zilaļģu izskatās kā mazi zaļi vai dzeltenīgi punktiņi. Ūdens var būt pārklāts ar zaļganīgu plēvi, kā arī iegūt zupai līdzīgu konsistenci un smaku.