Pensiju likums: strīda jautājumi izlemti
Divās nedēļās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija izskatījusi visus priekšlikumus pensiju likuma izmaiņām, un nākamnedēļ to varētu otrajā lasījumā izskatīt Saeimas plenārsēdē. Paredzams, ka pensiju likuma grozījumu izskatīšana notiks bez aizķeršanās, jo panākta vienošanās praktiski par visiem strīda jautājumiem.
Saeimas deputātiem otrajā lasījumā būs jābalso par to, vai pensionēšanās vecums paaugstināms no 2014. gada par trim mēnešiem gadā. To paredz kompromiss starp Labklājības ministriju un Saeimas opozīcijas partiju Saskaņas centrs, kas iepriekš uzstāja uz pensionēšanās vecuma paaugstināšanu tikai no 2016. gada. Deputātes Aijas Barčas (ZZS) un arodbiedrību priekšlikumu par pensiju reformas sākšanu 2016. gadā Sociālā komisija neatbalstīja, raksta NRA.lv.
Saeimas komisija arī atbalstīja priekšlikumu, kas paredz minimālo apdrošināšanas stāžu, kas nepieciešams, lai saņemtu pensiju, paaugstināt līdz 15 gadiem. Jau pēc pensionēšanās vecuma paaugstināšanas paredzēts noteikt, ka šis stāžs būs vismaz 25 gadi. Pēc asām politiskām diskusijām tomēr tika panākta vienošanās, ka likumā tiks samazināts minimālais apdrošināšanas stāžs pensijai – no 30 līdz 25 gadiem – tiem vecākiem, kas audzinājuši piecus vai vairāk bērnus vai bērnu ar invaliditāti.
Nopietnas diskusijas komisijā notikušas arī par tiesībām pensionēties pēc atvieglotiem noteikumiem cilvēkiem, kuri strādājuši kaitīgos un smagos darba apstākļos. Deputāts Andrejs Klementjevs (SC) bija ierosinājis likumā noteikt, ka šiem cilvēkiem arī pēc 2013. gada ir tiesības doties pensijā piecus gadus pirms noteiktā pensijas vecuma. «Tomēr mēs piekristu arī variantam, ja šiem cilvēkiem būtu tiesības iet pensijā divus gadus pirms noteiktā pensionēšanās vecuma, bet šīs tiesības netiktu terminētas, tas ir, paredzētas uz kādu noteiktu laiku,» atzina deputāts. Labklājības ministrija šādam priekšlikumam piekrita. Stāžs par kaitīgiem darbiem tika uzskaitīts tikai līdz 1996. gadam, cilvēki arī maksāja lielāku sociālo nodokli. Šīm personām būs tiesības iet priekšlaikus pensijā, taču atšķirībā no citiem «priekšlaicīgiem pensionāriem», kuri saņem tikai pusi pensijas, kamēr nesasniedz īsto pensijas vecumu, kaitīgos darbos strādājušie pilnu pensiju var saņemt jau uzreiz.